Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonus salarial in concediu crestere copil?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonus salarial in concediu crestere copil?

buna ziua,
momentan sunt in concediu de crestere a copilului si am aflat ca firma la care sunt angajata a acordat bonusuri si mariri de salariu pt activitatea din anul 2009.
eu am lucrat 6 luni din 2009 si as dori sa stiu daca am dreptul la bonusul aferent acestei perioade.

multumesc.
drepturile salariale sunt suspendate pe perioada concediului de crestere copil
Plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda în situatia în care beneficiarii acestei indemnizatii primesc diverse sume în baza legii, contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate în perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decât cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati profesionale.

Prin urmare, puteti primi acele bonusuri ...
ca "as putea" primi, inteleg, insa, este angajatorul obligat in vreun fel? e un beneficiu de care se bucura toti angajatii firmei.
Dvs ttrebuie sa stiti care sunt conditiile de acordare ale acestor bonusuri ... ele trebuie sa se acorde in baza unei decizii a conducerii , care trebuie sa specifice si conditiile de acordare ale acestor bonusuri.