avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Capital social

Poate ma puteti ajuta si pe mine in legatura cu niste dileme in ceea ce priveste CAPITALUL SOCIAL al unei societati.

1.In ce conditii se pot folosi sumele care constituie capitalul social? Din cate stiu eu in cazul unui SRL capitalul social e o suma acolo (minim 2 mil) trecuta intr-un cont si care nu o poti scoate decat daca lichidezi societatea. Cel putin asa stiu de la un patron....:)

Atunci ce rost ar avea sa majorezi capitalul social? Stiu ca prin marirea capitalului social poti sa-ti majorezi actiunile detinute sau partile sociale detinute. Dar cum poti folosi suma aia in interesul societatii din moment ce capitalul social este fix...

Sa zicem ca am un SRL si l-am infiintat cu un capital social de 2 mil si ma hotarasc sa-i majorez capitalul al 50 de mil. Unde ajung banii aia? Help... :-/
Cel mai recent răspuns: oanag , utilizator 11:07, 14 Martie 2007
Capitalul social este cel care permite functionarea si realizarea obiectului de activitate al societatii. Deci capitalul social este folosit in operatiunile curente ale societatii sau pentru investitii. E o greseala grava cea in care se considera ca un capital social trebuie sa stea blocat undeva intr-un cont si nu se atinge nimeni de el, deoarce capitalul social e cel care asigura finantarea activitatii unei societati ... Atentie totusi la regulile privitoare la mentinerea activului net al societăţii la nivelul unei valori cel puţin egale cu jumătate din capitalul social!

Asadar, dupa constituire, capitalul social poate fi cheltuit de ex. pentru realizarea unei pagini de internet pentru societate, pentru salarii, pentru cheltuieli legate de activitatea curenta a societatii ... ca doar de aceea e capital ca sa-l pui sa lucreze pentru societatea nu sa stea undeva intr-o casa de bani ... ce-ar fi daca o firma s-ar constitui cu un capital social de 5 milioane de euro (cum e cazul societatilor de administrare a fondurilor de pensii) care ar fi nevoite sa nu se atinga de acest capital ... pai societatea n-ar putea functiona ...

pot majora capitalul social cu valoarea dividendelor neridicate?:(ce se intampla cu impozitul pe dividende?X-(daca am dividende neridicate din anii precedenti ce se intampla cu impozitul deja platit?X-(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Capital social sau cont bancar? mirela07 mirela07 V a rog sa-mi da-ti un sfat.Am o nelamurire care pentru unele persoane ar putea fi floare la ureche, dar pentru mine (fara experienta) e un mister.La ... (vezi toată discuția)
Mostenire parti sociale srl si dividende Diana Macarascu Diana Macarascu Buna ziua, Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta. In anul 2009 tatal meu, asociat in cadrul unui SRL, cu o participatie la capitalul social al unui SRL, ... (vezi toată discuția)
Cont bancar capital social Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! În cazul infintarii unui SRL la care se stabileste un capital social de 200 lei acesta se depune (se varsa) in contul curent deschis la o banca si ... (vezi toată discuția)