avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa decesul fratelui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa decesul fratelui

Buna ziua,

Ma intereseaza modalitatea de impartire a bunurilor in urmatoarea situatie:
Suntem 3 frati, mai traieste doar mama, in urma cu o luna a murit fratele care a fost casatorit , nu a avut copii.
Dupa moartea tatalui acum 10 ani s-a facut o succesiune catre cei doi frati si mama, eu renuntand la partea mea in favoarea mamei mele.
Acum am ramas eu cu sora mea, mama si nevasta fratelui care locuieste acum cu mama.
Se doreste impartirea intre noi dar eu daca am renuntat in favoarea mamei acum 10 ani ma afecteaza in vreun fel? in cazul in care moare mama?Cum ar trebui sa se imparta legal? De ce situatii are trebui sa ma feresc pt a fi partajul corect intre noi.Cat ia cumnata, eu si sora-mea? Va multumesc anticipat! Cu respect.
Cel mai recent răspuns: brendissima , utilizator 20:23, 12 Martie 2010
Modalitatea de impartire a masei succesorale este conditionata strict de intelegerea intre mostenitori
Daca se ajunge la consens ,puteti realiza dezbaterea succesiunii prin notar
Daca nu exista consens ,formulati actiune in instanta

pai sunt in calcul mai multe succesiuni..la care va referiti dvs? la cea tatalui, nu mai puteti emite pretentii.
la succesiunea dupa mama, ar ramane doar fratii, acestia avand drepturi egale.situatia concreta este data de intelegerea dintre voi, cum se spunea si mai sus.
la succesiunea fratelui, vor veni in concurs sotia supravietuitoare si restul fratilor, in acest caz sotia avand 1/4 asigurata.restul de 3/4 se imparte proportional intre fratii celui decedat.
atentie! sotia celui decedat ar putea veni la mostenirea lasata de mama fratilor prin reprezentare, daca sunt indeplinite toate conditiile
brendissima a scris:




Va multumesc pt raspunsuri.
O alta intrebare. Daca au existat credite si asigurare de viata a fratelui acestea cum se impart?

si datoriile se impart tot potrivit cotelor legale pentru fiecare parte.
sotul supravietuitor nu poate veni niciodata la mostenirea sotului predecedat prin reprezentare (potrivit art. 665, 666 si 672 cod civil) , reprezentarea succesorala fiind admisa numai in privinta descendentilor copiilor defunctului si descendentilor din frati si surori.

Alte discuții în legătură

Teren - legea 10/2001 Este vorba de un teren revendicat in baza legii 10/2001 teren proprietate al bunicii decedate in 1996. Mentionez ca in anul 1992 a decdat si mama noastra( ... (vezi toată discuția)
Mostenire Cristian-D Cristian-D Buna ziua si multumesc anticipat. Mama mea a mostenit in 2010 casa parintilor ei decedati (bunicilor mei) fiind unica proprietara(tatal meu este decedat din ... (vezi toată discuția)
Unchiul si/sau verisorul? koko2010 koko2010 Va rog un raspuns. Cum se face succesiunea in cazul in care decedatul nu mai are ca rude in viata decat 2 persoane aflate in cea de.a patra categorie de ... (vezi toată discuția)