Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de a mosteni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de a mosteni

Bunicul a fost infiat de o familie, varul tatalui din prima familie a decedat neavand mostenitori pana la verii primarii, are dreptul de a-l mostenii?

Multumesc.
Adopţia cu efecte depline se caracterizează prin faptul că adoptatul şi descendenţii săi deveneau rude cu adoptatorul si rudele acestuia, asemenea unui copil firesc al adoptatorului, iar legăturile de rudenie dintre adoptat şi părinţii fireşti precum şi rudele acestora, încetau.
Adopţia cu efecte restrânse era adopţia în temeiul căreia adoptatul şi descendenţii săi deveneau rude cu adoptatorul, ei păstrându-şi totodată legăturile de rudenie cu rudele lor fireşti.
In cazul adopţiei cu efecte restrânse se face menţiune pe actul de naştere al celui adoptat si, daca este cazul, pe cel de căsătorie, pe baza hotărârii judecătoreşti definitive, din oficiu sau la cererea oricărei persoane interesate.
In cazul adopţiei cu efecte depline se va întocmi un nou act de naştere de către autoritatea administraţiei publice locale de la domiciliul adoptatorilor sau in raza căreia se afla sediul instituţiei de ocrotire in îngrijirea căreia se găseşte adoptatul.