Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... determinare varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

determinare varsta pensionare

Buna seara,
Am implinit 53 ani luna trecuta si am o vechime in munca de 26 ani si 6 luni din care 18 ani in grupa I de munca. Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona si cum se calculeaza punctul de pensie pe perioada studiilor universitare efectuate la zi tinand cont ca partial, in timpul vacantelor universitare, am fost angajat cu carte de munca.in locuri de munca incadrate in grupa I de munca si daca aceste perioade din timpul vacantelor se considera, la calculul pensiei, ca fiind lucrate in grupa I de munca
Va multumesc
Nu sunteti deja pensionar? :) Indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta de la implinirea varstei de 52 ani si 11 luni. Asta cu conditia sa fi lucrat 18 ani intregi in grupa I de munca iar perioada sa fie inscrisa in carnetul de munca sau sa fie dovedita cu adeverinte.

Nu conteaza ca ati lucrat in timpul vacantelor, trebuie ca perioadele sa fie trecute in carnetul de munca. La stabilirea punctajului mediu anual se iau in considerare, prin cumulare, veniturile asigurate cu cele stabilite pentru perioadele asimilate.

Art. 78 - Legea nr. 19/2000
(7) In cazul persoanelor care beneficiaza de perioadele asimilate prevazute la art. 38 alin. (1) lit. a) si care in aceeasi perioada obtin venituri pentru care se datoreaza contributia de asigurari sociale, la calculul punctajului anual al asiguratului se iau in considerare, prin cumulare, veniturile asigurate cu cele stabilite pentru perioadele asimilate.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

Nu sunteti deja pensionar? :) Indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta de la implinirea varstei de 52 ani si 11 luni. Asta cu conditia sa fi lucrat 18 ani intregi in grupa I de munca iar perioada sa fie inscrisa in carnetul de munca sau sa fie dovedita cu adeverinte.

Nu conteaza ca ati lucrat in timpul vacantelor, trebuie ca perioadele sa fie trecute in carnetul de munca. La stabilirea punctajului mediu anual se iau in considerare, prin cumulare, veniturile asigurate cu cele stabilite pentru perioadele asimilate.

Art. 78 - Legea nr. 19/2000
(7) In cazul persoanelor care beneficiaza de perioadele asimilate prevazute la art. 38 alin. (1) lit. a) si care in aceeasi perioada obtin venituri pentru care se datoreaza contributia de asigurari sociale, la calculul punctajului anual al asiguratului se iau in considerare, prin cumulare, veniturile asigurate cu cele stabilite pentru perioadele asimilate.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Buna seara
Va multumesc pentru raspuns, revin cu o noua intrebare pentru a putea determina daca am 18 ani intregi lucrati in grupa I de munca. Datorita faptului ca mi-am desfasurat activitatea in grupa I de munca, in mai multe perioade de timp, va rog sa-mi spuneti cate zile se ia in calcul pentru 1 luna vechime, 30 sau 31
Imi pare rau, n-am nici cea mai vaga idee. N-am intalnit nici in Legea nr. 19/2000, nici in Ordinul nr. 340/2001 si nici in alt act normativ vreo referire la ceea ce intrebati. Ma gandesc, logic, ca 31 de zile este o varianta care iese din discutie.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea