Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

sunt separat de sotie de aproape 3 ani, si am un baietel de 9 ani care in tot acest timp a stat la mine. ma intere seaza daca dupa atata timp se poate sa am dreptul la copil si sa divortez cat mai usor.
Cat mai usor puteti divorta, daca si sotia ar fi de acord cu aceasta. Tinand cond ca exista la mijloc un copil, se va impune si audierea unor matori, ancheta sociala etc. Va sfatuiesc sa apelati la serviciile unui avocat
buna ziua .
daca copilul a ramas in grija dvs. in toata acesta perioada de timp. conduce la concluzia ca sotia este de acord ca dvs. s ava ocupati d ecresterea si educarea minorului .
investiti instanta de judecata cu actiunea de divort si incredintare a minorului , aratati instantei ca dvs. va ocupati de cresterea si educarea acestuia de la data separarii in fapt de sotia dvs.
se va audia un martor si se va dispune efectuarea anchetei sociale.