Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si casatorie

Buna la tuturor,a-si vrea sa va intreb si eu ceva :sunt despartita de 4 ani de fostu sot dar abea acum am avut divortu.Acum locuiesc in Marea Britanie si a-si vrea sa ma casatoresc cu o persoana din alta tara respectiv Polonia insa nu stiu ce documente i-mi trebuie pt a ma casatori.Si foarte important este sa mentionez daca tre sa schimb buletinu ca il am tot pe numele fost
u
lui sot,mentionez ca divortu sa terminat acum o luna jumate si nu stiu cum pot sa procedez ,tre sa il schim pe numele meu inainte de a ma casatori sau e posibil sa-l schimb dupa aceea.multumesc ::(

Angajati un avocat din Rom, si se rezolva.trebuie ridicata hot si investita cu definitiva si irevocabila si mers la starea civila...hotararea va va trebui si in Marea Britanie
depinde de situatie ca s-ar putea sa aveti nevoie de un avocat din UK daca v-ati casatorit si ati divortat acolo si tot acolo va recasatoriti.
Doresc sa mentionez ca m-am casatorit si am divortat in romania,MA INTERESEAZA CUM SA PROCEDEZ CU BULETINU SE POATE SCHIMBA DUPA CE MA CASATORESC?MENTIONEZ SA SPUN CA IL AM TOT PE NUMELE FOSTULUI SOT.MULTUMESC!
Nu exista legislatie unitara in materia starii civile la nivelul tarilor componente UE , de aceea va sfatuiesc sa va interesati in legatura cu actele necesare pentru casatorie la starea civila a locului unde intentionati sa va casatoriti . In orice caz aveti nevoie de hotararea prin care s-a pronuntat divortul investita cu mentiune "definitiva si irevocabila" . Sunt multe probleme care se ridica , raportat la raspunsul dvs. la urmatoarele intrebari : Ati obtinut si cetatenie in Marea Britanie ? Daca da , pe ce nume ? Ce nume intentionati sa purtati dupa casatorie ?
In primul rand trebuie sa legalizati hotararea de divort.Apoi trebuie sa mergeti atat la Politie- pentru schimbarea numelui in actul de identitate cat si la Consiliul local -unde a fost incheiata casatoria pentru a se face mentiune pe actul dvs. de casatorie, mentiune care priveste desfacerea casatoriei prin sentinta x din data x a judecatoriei x.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat