Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

intretinere

avem un locatar care nu a platit intretinerea de 2 ani suma totala este de aproape 5200 lei care sunt penalitatile nu a platit din 2008 multumesc
@mulai
daca adunarea generala nu a hotarit in anii anteriori sa se plateasca penalitati pentru depasirea termenului legal, acel restantier nu va trebui sa platerasca deloc penalizari.
daca insa s-a decis impunerea penalitatilor, acestea se vor aplica in cuantumul stabilit in adunarea generala, maxim 0,02%/zi, dar nu mai mult decit valoarea datoriei.
carol_lorac a scris:

@mulai
daca adunarea generala nu a hotarit in anii anteriori sa se plateasca penalitati pentru depasirea termenului legal, acel restantier nu va trebui sa platerasca deloc penalizari.
daca insa s-a decis impunerea penalitatilor, acestea se vor aplica in cuantumul stabilit in adunarea generala, maxim 0,02%/zi, dar nu mai mult decit valoarea datoriei.

L nr 230/2007 Art 49 (1) asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta ,afisata pe lista de plata Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru ,fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat
ynocentta, utilizator
dar administratorul , presedintele, membri de comitet, vecinii ce au asteptat? dece nu au vorbit cu respectivu sasi achite datoririle intretinerii? acum s-au trezit ca are restante, si chiar una mare? daca nu facut "gat" intre timp...uite unde sa ajuns...penalizari, cum ziceau si ceilalti useri nu pot depasi suma restanta...
macar in ceasul al-XII-lea poate toti enumerati de mine mai sus...vor lua atitudine si vor incerca sa vorbeasca cu restantieru sasi achite datoria, esalonat...ca toata suma intreaga cred ca nu se pune in discutie.
daca nu doreste sa plateasca...adunativa intr-o AG de urgenta, hotarati ca e cazul sai scoateti apartamentul la licitatie pt acoperirea datoriei (catre furnizori cel mai sigur aveti o buna parte din suma)...si o sa vedeti cum o sa inceapa sa aduca bani pentru intretinere.
Unii stiu numai de frica, nu si de bun simt.
Este posibil ca intrebarea sa fi fost postata chiar de restantier sau in numele acestuia.
@mulai67 intreaba sau asa mi se pare:
avem un locatar care nu a platit intretinerea de 2 ani suma totala este de aproape 5200 lei care sunt penalitatile nu a platit din 2008 multumesc

Penalizarile nu putem sa le calculam numai cu aceste date. Penalizarile se calculeaza la fiecare cota lunara si se cumuleaza dupa fiecare luna. Conform legii se calculeaza penalizari daca asociatia are un sistem propriu de penalizari. In acest sistem de penalizari se prevede procentul de penalizare, termenele de aplicare, etc.
Daca asociatia nu are un sistem propriu, legea prevede ca asociatia repartizeaza penalizarile aplicate de furnizori pe proprietari proportional cu restantele pe care le are fiecare. Deci trebuie verificat ce restante au proprietarii pe intreaga asociatie si cat revine restantierului cu 5200 lei.

@cavalis scrie:
daca nu doreste sa plateasca...adunativa intr-o AG de urgenta, hotarati ca e cazul sai scoateti apartamentul la licitatie pt acoperirea datoriei

Daca am fi in vestul salbatic poate s-ar rezolva asa problema cu restantierul nostru. Dar legea nu ne permite sa ne facem singuri dreptate. Adunarea generala nu poate sa hotarasca nimic in acest caz. Presedintele trebuie sa intenteze actiune in instanta. In urma hotararii judecatoresti se poate trece la executarea silita prin intermediul executorului si nu al adunarii generale.