Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere individuala fara decizie de incetare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere individuala fara decizie de incetare

Buna ziua tuturor .
Sunt in ultimele zile de preaviz ( pentru care am primit instiintare ) si urmeaza sa primesc decizia de incetare . Am gasit servici in alta parte si doresc sa inchei activitatea la firma unde lucrez in prezent .
Ce se intampla daca administratorul refuza sa-mi semneze decizia de incetare saptamana viitoare ? Trebuie sa-mi dau demisia ? Avand in vedere faptul ca nu am primit salariile din octombrie o eventuala demisie mai implica cele 15 zile pe care sa le mai stau in firma ?
Pun aceste intrebari pentru ca vreau sa inchei cat mai repede ( cu toate ca nu cred ca ar fi o mare problema sa fiu asteptat inca 15 zile , desi le-am spus ca saptamana viitoare sunt liber ) . Nu discut acum de bani ci doar de acte ( decizie si carte de munca ) .
Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă - art.79 alin.8 C.mun.
La terminarea perioadei de preaviz nu mai aveti obligatia prezentarii la serviciu si puteti sa va angajati la alta firma chiar daca nu aveti cartea de munca.
Pana la primirea deciziei pastrati notificarea privind preavizul, poate trebuie.
Drepturile salariale le puteti solicita in instanta in termen de 3 ani.