Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale participare asociat la pierdere in SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

participare asociat la pierdere in SRL

Buna ziua,

Cazul: SRL cu trei asociati, fiecare cu 33,33% participatie la profit si pierdere.
Societatea a avut pierdere mare in 2009 (mult mai mare decat capitalul social) iar fiecare dintre cei trei asociati a creditat firma cu o suma.
Intrebare 1: doi dintre cei trei asociati pot cere (cu ocazia AGA bilant 2009) acoperirea pierderii din creditarile facute in 2009? Daca cel de-al treilea nu este de acord poate fi obligat? Ar fi legala o astfel de cerere?
Intrebare 2: In baza contractului de creditare, daca respectiva datorie nu este platita in termen, un asociat poate cere falimentul?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Daca activul net scade sub 50% din capital, se convoaca AGA imediat pentru a stabili modul de solutionare: majorare de capital prin aport, diminuare capital, etc, etc.

Nu poti obliga un actionar/asociat la nimic inafara de capitalul cu care a contribuit (raspunderea lui e limitata atat la SRL cat si la SA). Daca AGA decide majorarea capitalului prin aport, cei ce nu vor sa participe la majorare pur si simplu nu o fac...

Succes!