Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se plateste mai putin concediul medical, pentru cand ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se plateste mai putin concediul medical, pentru cand esti internat?

Va ruugam sa ne lamuriti urmatorul aspect:
In cazul unui angajat bolnav, care a suferit o interventie chirurgicala, venitul sau lunar a fost trei luni la rand, , aproximativ acelasi.
In ultima luna, pe langa starea postchirurgicala , a facut complicatii respiratorii, fiind internat la spitalul de boli pulmonare.
Este posibil ca in luna , in care pe langa starea postoperatorie a avut si o internare la urgenta , dupa care a primit concediu medical in continuare , sa fie platit cu 300 lei mai putin decat in lunile precedente , in care nu a avut internare?
Va multumesc.
ContSters122901, utilizator
Da, se poate. Daca pe parcursul internarii , medicul curant decide ca nu mai este vorba despre o urgenta , ci trece pe un cod de boala obisnuita, venitul scade.(urgenta se plateste 100% , iar boala obisnuita -doar 75%).
ema.1 a scris:

Da, se poate. Daca pe parcursul internarii , medicul curant decide ca nu mai este vorba despre o urgenta , ci trece pe un cod de boala obisnuita, venitul scade.(urgenta se plateste 100% , iar boala obisnuita -doar 75%).

I s/au dat doua certificate medicale pentru a fi predate la locul de munca. Pe certificatul medical pentru perioada de internare, era mentionata urgenta medicala, iar al doilea era in cotinuare, pana la sfarsitul lunii.
ContSters122901, utilizator
1. Pe al doilea certificat medical scrie "continuare" dar trebuie sa scrie, neaparat si codul care se afla pe spatele certificatului medical.
2. Daca internarea a fost urgenta nu este obligatoriu ca si restul concediului medical sa fie la fel.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

1. Pe al doilea certificat medical scrie "continuare" dar trebuie sa scrie, neaparat si codul care se afla pe spatele certificatului medical.
2. Daca internarea a fost urgenta nu este obligatoriu ca si restul concediului medical sa fie la fel.

Coreact. 1.Pe primul concediu scrie "urgenta" , deci e decontat 100% si are un anumit cod de boala..
2. Pe al doilea, scrie"continuare" si are alt cod de boala, adica , "boala obisnuita", acesta se va deconta mai putin, adica 75%.
Explicatie: pacientul vine la spital cu o urgenta medicala. Primeste ingrijiri medicale si concediu pe aceata perioada , incadrata la "urgenta"; apoi, in urmatoarele zile, medicul considera ca a depasit starea de "urgebta", si-l incadreaza la"boala obisnuita", cu incadrarea corespunzatoare.