Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contul 709
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contul 709

Buna ziua,

am si eu o intrebare legata de contul 709 si anume, am un contract de service ( nu implica contract scris de discount) in care vreau sa dau bonus anumitor clienti diverse opertiuni (piese si/sau manopera). Acest tip de contract il folosesc in conditiile in care clientul a achizitionat de la mine o masina noua, iar acest tip de cheltuiala il suporta departamenul auto. As vrea sa stiu daca in contabilitate acest bonus/discount pe care il acord eu clientior il inregistrez pe contul 709 sau pe vechiul cont 667?

Va multumesc anticipat!
@Magda Staicu

Inteleg, ce vreti sa ziceti, dar trebuie sa va ganditi ca 411 poate sa se si crediteze, dar intradevar abia dupa ce incepe a functiona prin debitare.
Contul 709 functioneaza in relatia cu 411 doar, prin contarea: 709=411, tocmai pt a evidentia ca reducerile comerciale ii diminueaza per total veniturile, dar in acelasi timp ca sa fim linistiti, se poate folosi relatia 411=709 in rosu, iar atunci nu se denatureaza inchiderea prin 121.
Probabil, legiuitorul a avut o scapare si nu a avut in vedere sa specifice si la inchiderea conturilor de clasa 7 prin 121, cum functioneaza contul 709, care va avea sold debitor, in varainta de inregistrare propusa de legiuitor...dar putem face analogia cu o stornare de venit care are 2 modalitati de inregistrare 707=411 in negru, dex. sau 411=707 in rosu...
E ciudat intradevar pt. ca cei care aliniaza legislatia contabila la reglementarile europene conforme cu standadardele, nu preaiau tot, doar bucati...si uneori se ajunge la situatii interesante...:)

Andreea Voicila
Eu as alege solutia 411 = 709 in rosu, chiar daca rulajul e negativ; astfel se inchide prin 121 ca orice cont de venit.
Sarind peste exotismul ideii de cont de venituri debitor, sa nu uitam un aspect :
in momentul acordarii unei reduceri (dupa facturare si DUPA INCASAREA facturii)
noi - cei care am vandut si facturat - ii datoram clientului nostru o suma de bani echivalentul reducerii. Clientul devine creditor :
709 = 462

Aici am evidentiat contul corect. In Ordinul 3055 probabil ca s-a strecurat vreo greseala de tipar, sau de gandire.
@Andreeavoicila a scris :
"E ciudat intradevar pt. ca cei care aliniaza legislatia contabila la reglementarile europene conforme cu standadardele, nu preaiau tot, doar bucati...si uneori se ajunge la situatii interesante..."

@Florinsavu a scris :
"Aici am evidentiat contul corect. In Ordinul 3055 probabil ca s-a strecurat vreo greseala de tipar, sau de gandire. "

Aici am vrut sa ajung : personal, pina la formularele semestriale de raportare financiara , n-as folosi acest cont
Sa vedem acolo cum il vor prelua .
As lucra cu 767 si daca va fi nevoie pentru formular , as storna la iunie din 767 in 709.
Pina una -alta - e neclar
Multumesc tuturor !
:)
Clar este. Nu exista insa acele corelatii logice care sa ne faca sa acceptam cu seninatate.
Pentru mine nu mai este o noutate faptul ca metodologii finantelor (caci de ei este vorba - desi eram tentat sa zic "ai contabilitatii") sunt din ce in ce mai "ruginiti".
Acum - sa nu scapam din vedere un lucru : rolul primordial in redactarea inregistrarilor contabile il avem noi - contabilii practicieni , nu cei care se ocupa de redactarea actelor normative.
Prin urmare - eu invit la incalcarea deliberata a indicatiilor de folosinta a conturilor.
Daca functiunea contului trebuie respectata, nu este nevoie sa mi se spuna insa cu ce conturi vine in corelatie. Nici indicatiile din "cartea verde" nu le-am respectat intrutotul. Cu atat mai putin o voi face acum , cand si convingerile personale ma indeamna sa nu iau in considerare "profesionalismul" celor ce ne forteaza la inregistrari standardizate.

Legat de functiunea contului 709 : o consider corecta. Eu nu as folosi contul 767, care este un cont de venituri financiare. Nu pot sa am venituri daca datorez bani.