Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mai exista alta forma de angajare in afara de CIM ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mai exista alta forma de angajare in afara de CIM ?

Buna seara,
Doresc sa angajez o persoana fizica care nu o sa aibe de lucru in fiecare zi, sa zic 3 zile pe sapt, max 2 ore pe zi.

Pot sa o angajez si altfel, fara CIM. Exista vreun alt tip de contract ca de ex cel de conventie civila?

Daca respectiva persoana are deja carte de munca la o alta firma, i-as mai putea incheia un al doilea CIM cu timp partial? Daca da, ce contributii vor trebui achitate lunar? (se achita in totalitate sau doar o parte avand in vedere ca mai sunt platite de catre un alt angajator).

Multumesc.

1. Da, se poate incheia un contrcat de prestari servicii.

2. Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
Asadar, i se poate incheia un nou c.i.m. chiar daca mai are incheia un astfel de c.i.m.
Contributiile se platesc la fel, mai putin deducerea personala care se acorda la locul de munca unde are functia de baza.
Pentru a incheia conventie civila de prestari serv. prestatorul trebuie neaparat sa fie inregistrat ca P.F. sau I.I.?
Nu trebuie sa fie neaparat PFA sau I.I ca sa poata incheia un contract de prestari servicii ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
OK, multumesc!
Buna ziua,
Un ONG organizeaza cursuri(autorizate) si incheie contracte de prestari servicii cu lectorii, care dupa definitia activitatii dependente se incadreaza la dependenta.
Cum tratati contributiile:
- in cazul lectorilor angajati la alt loc de munca asigurati in sistemul de pensii public?
- in cazul lectorilor angajati la alt loc de munca asigurati in sistemul de pensii militare ?
Va multumesc anticipat pentru opinia Dvs.