Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social SRL

Buna ziua,

Pentru majorarea capitalului social prin aport in numerat la un S.R.L. am nevoie de:

1. Hotararea AGA privind majorarea capitalului social
2. Dovada efectuarii varsamintelor
3. Act constitutiv actualizat
4. Imputernicire pentru persoana care va efectua formalitatile in fata Reg. Comertului?

Mai am nevoie de alte acte?
Pentru depunerea banilor, asociatii vor merge la banca sau ce pasi trebuiesc urmati?

Multumesc,
Daca sunt doi asociati, cum se poate efectua plata/majorarea capitalului social? Se poate face dintr-un cont al firmei pentru ambii asociati?

Este corecta formularea din AGA?:

Hotararea nr. 1: majorarea capitalului social de la 10.000 lei(20 parti sociale a 500.00 lei) la 100.000 lei(20 parti sociale a 5000.00 lei).
Partile sociale sunt distribuite astfel:
- XXX: 16 parti sociale a 5000 lei, cota de participare 80%;
- YYY: 4 parti sociale a 5000 lei, cota de participare 20%.

Majorarea se face prin aport de numerar care se va varsa prin foaie de varsamant in contul care se va deschide la Banca ......

Trebuie neaparat sa trec in AGA contul si banca, sau este acelasi lucru daca scriu in OP ca plata reprezinta majorare capital conform AGA nr./data.?
ContSters61319, utilizator
Slice a scris:

Daca sunt doi asociati, cum se poate efectua plata/majorarea capitalului social? Se poate face dintr-un cont al firmei pentru ambii asociati?

Este corecta formularea din AGA?:

""Hotararea nr. 1: majorarea capitalului social de la 10.000 lei(20 parti sociale a 500.00 lei) la 100.000 lei(20 parti sociale a 5000.00 lei).
Partile sociale sunt distribuite astfel:
- XXX: 16 parti sociale a 5000 lei, cota de participare 80%;
- YYY: 4 parti sociale a 5000 lei, cota de participare 20%.

Majorarea se face prin aport de numerar care se va varsa prin foaie de varsamant in contul care se va deschide la Banca ......""

Trebuie neaparat sa trec in AGA contul si banca, sau este acelasi lucru daca scriu in OP ca plata reprezinta majorare capital conform AGA nr./data.?

Sau, de ce acte am nevoie la RegistrulComertului pentru majorarea capitalului social cu o parte din profitul sau cu o parte din profitul nedistribuit?
ContSters61319, utilizator