Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DESPRE CHITANTA DE MINA..
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DESPRE CHITANTA DE MINA..

MI S-A RASPUNS CA MAMA MEA CARE DETINE O CHITANTA DE MINA,POATE CERE INSTANTEI UN ACT CARE SA TINA LOC DE ACT DE PROPRIETATE..DAR AVAND ACEST ACT,MAMA MEA V-A PUTEA SA-MI DONEZE IMOBILUL,IN CALITATE DE FIICA A EI?SAU CARE SANT MODALITATILE PRIN CARE MAMA AR PUTEA SA-MI DONEZE IMOBILUL,AVAND IN VEDERE CA DETINE CHITANTA DE MINA?.......PENTRU INTOCMIREA TESTAMENTULUI ESTE NEVOIE DE ACT DE PROPRIETATE?.................MULTUMESC INCA O DATA PENTRU RASPUNSURILE OFERITE..........CU MULT RESPECT....
Nu specificati ce fel de chitanta...intai trebuie sa deschida proces( care nu e o formalitate,de azi pe maine) sa cheme in judecata adevaratii proprietari...Si aici sunt discutii...in general intantele nu mai accepta sa auentifice chitante de mana, deoarece forma autentica este conditie de validitate a unei vanzari asupra unui imobil.Abea dupa aceea poate diona, daca nu exista mostenitori rezervatari.Cel mai bine este sa va vanda.
Nu se poate face testament si nici nu se poate mosteni ce nu ai...deci , de la sine inteles ca trebuie titlu de proprietate:D
@mioara246, numai scrieti cu majuscule si numai incepeti alt topic cu acelasi subiect.. aveti posibilitatea sa continuati discutia pe vechiul topic.. daca va uitati acolo veti vedea ca aveti fff multe raspunsuri si la obiect.. problema dvs nu se rezolva aici ci in instanta cu ajutorul unui avocat bun.. bafta multa!
Da, va trebui angajat avocat pentru proces.
Nu va poate dona ceva pe ce nu are acte.
Pentru a intelege mai bine cautati sa consultati un avocat contracost intr-un mediu privat.

avocat Claudiu Lascoschi