avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2149 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... AJUTOR .....
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

AJUTOR .....

as dori sa ma ajute cineva cu un cuprins de capitole mari la intocmirea unue lucrari de licenta din dreptul familiei,tema fiind "bunurile comune ale sotilor".Eu am studiat cate ceva din dreptul familiei dar nu reusesc sa ma hotarasc sau nustiu exact care sunt mai importate...va rog dati idei daca se poate...as dori ceva care sa nu fie asemanator cu licentele ce se pot cumpara pe net...ceva cat mai original..va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters130733 , utilizator 15:31, 15 Martie 2010
1. Dreptul de proprietate, in general;
2. Casatoria, obligatiile sotilor;
3. Regimul bunurilor comune (regim legal, unic, obligatoriu);
3.1. Proprietate in devalmasie (bunuri dobandite in timpul casatoriei);
3.2. Prezumtia de mandant reciproc (exceptii);
3.3. Exceptii de la regimul bunurilor comune.
4. Partajul;
5. Reglementarile in Noul Cod Civil;
5.1. Casatoria si divortul;
5.2. Regimurile posibile;
6. Concluzii si propuneri;
7. Bibliografie.


... de exemplu ...


Daca mai dati niste indicii, ce anume doriti sa vedeti, poate ca pot sa va dau mai multe detalii.
Ultima modificare: Luni, 15 Martie 2010
ContSters77883, utilizator
Daca veti studia cu atentie literatura de specialitate in domeniul dreptului familiei,cu siguranta veti gasi cea ce va intereseaza,urmand ca apoi sa intocmiti un plan al lucrarii.
Tocmai originalitatea este unul dintre caracterele lucrarii de licenta.
va multumesc mult pt raspuns...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul familiei-licenta norocel_bab norocel_bab cine pote sa ma ajute cu anumite idei ,sfaturi,sau o tema de licenta in dr.familiei .TEMA: Desfacerea casatoriei si increditarea minorului. (vezi toată discuția)
Ajutor licenta drept cibumirela cibumirela buna va rog mult sa ma ajutati . tema pentru licenta mea este\\" specificul raspunderi patrimoniale in dreptul munci in comparatie cu specificul raspunderi ... (vezi toată discuția)
Succesiune sub regimul comunității legale de bunuri monicaa18 monicaa18 ce inseamna ca defunctul a fost casatorit sub regimul matrimonial al comunitatii legale de bunuri si nu a facut nicio conventie de modificare a acestui? (vezi toată discuția)