Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... AJUTOR .....
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

AJUTOR .....

as dori sa ma ajute cineva cu un cuprins de capitole mari la intocmirea unue lucrari de licenta din dreptul familiei,tema fiind "bunurile comune ale sotilor".Eu am studiat cate ceva din dreptul familiei dar nu reusesc sa ma hotarasc sau nustiu exact care sunt mai importate...va rog dati idei daca se poate...as dori ceva care sa nu fie asemanator cu licentele ce se pot cumpara pe net...ceva cat mai original..va multumesc.
1. Dreptul de proprietate, in general;
2. Casatoria, obligatiile sotilor;
3. Regimul bunurilor comune (regim legal, unic, obligatoriu);
3.1. Proprietate in devalmasie (bunuri dobandite in timpul casatoriei);
3.2. Prezumtia de mandant reciproc (exceptii);
3.3. Exceptii de la regimul bunurilor comune.
4. Partajul;
5. Reglementarile in Noul Cod Civil;
5.1. Casatoria si divortul;
5.2. Regimurile posibile;
6. Concluzii si propuneri;
7. Bibliografie.

... de exemplu ...

Daca mai dati niste indicii, ce anume doriti sa vedeti, poate ca pot sa va dau mai multe detalii.
ContSters77883, utilizator
Daca veti studia cu atentie literatura de specialitate in domeniul dreptului familiei,cu siguranta veti gasi cea ce va intereseaza,urmand ca apoi sa intocmiti un plan al lucrarii.
Tocmai originalitatea este unul dintre caracterele lucrarii de licenta.
va multumesc mult pt raspuns...