Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

sporul de la grupa a II-a de munca ii da dreptul unei salariate sa iasa la pensie chiar daca nu are 55 de ani?
Reducerea vârstei standard de pensionare - calculată cfm. Legii 19/2000 după data naşterii - operează în situaţia în care există periode lucrate şi certificate cu: grupa a II-a , grupa I de muncă, condiţii deosebite de muncă şi condiţii speciale de muncă.
Sporul de grupă este o altă noţiune şi are alte efecte asupra pensiei...
În orice caz, răspunsul pe care probabil îl aşteptaţi este următorul: da, dacă aţi lucrat în grupa a II-a de muncă cel puţin 6 ani, Legea 19/2000 stabileşte o reducere a vârstei standard de pensionare şi veţi putea ieşi la pensie mai repede.
Depinde de vârsta dvs la data solicitării pensiei, de anii de grupa a II-a şi de vechimea totală în muncă (trebuie să fie de cel puţin 30 de ani pentru a putea beneficia de reducerile aferente grupei !) .
În final, reducerea maximă a vârstei standard pentru femei este până la 50 de ani.
Ca sa beneficiati de o categorie de pensie trebuie sa indepliniti, cumulativ, doua conditii: sa aveti varsta standard de pensionare si sa fi realizat stagiul minim de cotizare (in cazul pensiei pentru limita de varsta) sau stagiul complet de cotizare (in cazul pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale).

Daca nu indepliniti una dintre cele doua conditii, nu puteti beneficia de pensie.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea