Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... indicatori de performanta
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

indicatori de performanta

Ma poate ajuta cineva cu cateva exemple de indicatori de performanta. Imi sunt necesari la evaluarea performantelor profesionale ale funcţionarilor publici.
De exemplu pentru obiectivul ,, completarea datelor si tinerea la zi a registrului agricol" care ar fi indicatorul de performanta?
Vă multumesc.
La notarea criteriului de performanţă "realizarea obiectivelor" se vor avea în vedere următorii indicatori de performanţă:

a) cantitatea, prin care se măsoară volumul lucrărilor exprimate în unităţi de măsură specifice operaţiunilor sau activităţilor desfăşurate (completarea unui numar de X pozitii in registrul agricol)
b) calitatea, prin care se măsoară nivelul completitudinii şi corectitudinii soluţiilor prezentate în activităţile desfăşurate pentru realizarea obiectivelor (datele completate pentru o pozitie sa fie complete si corecte in proportie de minim 70%)
c) costurile, prin care se măsoară interesul funcţionarului public pentru a limita costurile de funcţionare a instituţiei; se raportează volumul de activitate la costurile implicate;
d) timpul, prin care se măsoară timpii de execuţie a lucrărilor, mai ales pentru acele lucrări pentru care nu se pot stabili norme de timp (lunar, vor completa X pozitii...intr-un an se vor completa X registre agricole).
MULTUMESC MULT.