Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariu mediu la nastere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariu mediu la nastere

Daca unitatea este in negocieri cu contractul colectiv de munca, este obligata sa acorde salariul mediu pe unitate la nasterea copilului?
Negocierea CCM nu suspenda obligatia angajatorului.
CCM la nivel de unitate poate contine prevederi mai avantajoase salariatului,ceea ce inseamna ca beneficiati de minim un salariu mediu pe unitate conform CCM unic la nivel national.