Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legalitate plan urbanistic zonal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legalitate plan urbanistic zonal

Vecinul meu, persoana juridica, a obtinut la inceputul anului 2009 PUZ-ul pentru aria ce cuprinde trei immobile: al lui, al meu si al inca unui vecin. Constructiile de pe aceste ternuri sunt de tip parter vechi din anul 1902. Constructia de pe terenul dumnealui a demolat-o la sfarsitul anului 2008. Aceste trei terenuri se invecineaza pe latura de Nord cu un imobil edificat in 2003 tip P+5. Dar pentru ca el sa ’’ajunga’’ la acel calcan trebuie sa ne cumpere pe noi.
La documentatia pe care a depus-o la PMB pentru aprobarea PUZ-ului el a depus copii dupa actele noastre de proprietate, fara instiintarea sau acordul nostru, intrucat in decursul anului 2008 si-a manifestat intentia de a ne cumpara imobilul nostru. In acest fel ar fi urmat sa aiba acces la calcanul imobilului P+5nivele de dincolo de imobilul meu. Tot in cursul anului 2008 negocierile au esuat iar noi i-am solicitat returnarea copiilor actelor de proprietate.
Noi nu am fost consultati cu privire la intentia lui de a obtine PUZ-ul, intentie care s-a materializat dupa esecul negocierilor, deci nu are accordul nostru nici verbal si nici scris.
Pe schita de proiect inaintata de el la PMB figureaza ca intentioneaza sa edifice un imobil si pe terenul nostru. Repet Puz-ul a fost aprobat intrucat dincolo de imobilul meu se afla o constructie P+5nivele la care dumnealui dorea neaparat sa ajunga.
Noi de la inceputul anului 2009 si pana in prezent nu am notificat prin executor PMB cu privire la ilegalitatea aprobarii PUZ-ului privind documentatia incompleta (lipsa acord proprietar imobil) intrucat noi dorim sa vindem si am considerat ca acest PUZ nu ne dezavantajeaza atata timp cat nu este pus in aplicare inainte ca si noi sa vindem imobilul nostru.
Intrebari :
1. Doresc sa stiu, in acest caz, primaria capitalei prin consiliul general raspunde din punct de vedere legal referitor la eroarea de a nu fi verificat dosarul inainte de votarea PUZ-ului ?
2. In conditiile in care acest PUZ a emis efecte si anume primaria de sector a aprobat autorizatia de constructie in baza acestuia inca din septembrie anul 2009, ce se intampla in cazul in care PUZ-ul este declarat ilegal invocandu-se vicii de documentatie (eu cred mai degraba folosire de fals si uz de fals) va urma o ancheta ?
3. Din punct de vedere legal folosirea actelor mele chiar si in copie fara acordul si stiinta mea pot fi sanctionate penal ? Dar aprobarea unei schite care insoteste PUZ-ul ce cuprinde un imobil "edificabil" suprapus exact peste locuinta mea poate fi considerata tulburare de posesie si sanctinata penal ?
galasiu2003, utilizator
Data post: Marti, 16 Martie 2010, 14:53
Subiect: legalitate plan urbanistic zonal

Vecinul meu, persoana juridica, a obtinut la inceputul anului 2009 PUZ-ul pentru aria ce cuprinde trei immobile: al lui, al meu si al inca unui vecin. Constructiile de pe aceste ternuri sunt de tip parter vechi din anul 1902. Constructia de pe terenul dumnealui a demolat-o la sfarsitul anului 2008. Aceste trei terenuri se invecineaza pe latura de Nord cu un imobil edificat in 2003 tip P+5. Dar pentru ca el sa ’’ajunga’’ la acel calcan trebuie sa ne cumpere pe noi.
La documentatia pe care a depus-o la PMB pentru aprobarea PUZ-ului el a depus copii dupa actele noastre de proprietate, fara instiintarea sau acordul nostru, intrucat in decursul anului 2008 si-a manifestat intentia de a ne cumpara imobilul nostru. In acest fel ar fi urmat sa aiba acces la calcanul imobilului P+5nivele de dincolo de imobilul meu. Tot in cursul anului 2008 negocierile au esuat iar noi i-am solicitat returnarea copiilor actelor de proprietate.
Noi nu am fost consultati cu privire la intentia lui de a obtine PUZ-ul, intentie care s-a materializat dupa esecul negocierilor, deci nu are accordul nostru nici verbal si nici scris.
Pe schita de proiect inaintata de el la PMB figureaza ca intentioneaza sa edifice un imobil si pe terenul nostru. Repet Puz-ul a fost aprobat intrucat dincolo de imobilul meu se afla o constructie P+5nivele la care dumnealui dorea neaparat sa ajunga.
Noi de la inceputul anului 2009 si pana in prezent nu am notificat prin executor PMB cu privire la ilegalitatea aprobarii PUZ-ului privind documentatia incompleta (lipsa acord proprietar imobil) intrucat noi dorim sa vindem si am considerat ca acest PUZ nu ne dezavantajeaza atata timp cat nu este pus in aplicare inainte ca si noi sa vindem imobilul nostru.
Intrebari :
1. Doresc sa stiu, in acest caz, primaria capitalei prin consiliul general raspunde din punct de vedere legal referitor la eroarea de a nu fi verificat dosarul inainte de votarea PUZ-ului ?
2. In conditiile in care acest PUZ a emis efecte si anume primaria de sector a aprobat autorizatia de constructie in baza acestuia inca din septembrie anul 2009, ce se intampla in cazul in care PUZ-ul este declarat ilegal invocandu-se vicii de documentatie (eu cred mai degraba folosire de fals si uz de fals) va urma o ancheta ?
3. Din punct de vedere legal folosirea actelor mele chiar si in copie fara acordul si stiinta mea pot fi sanctionate penal ? Dar aprobarea unei schite care insoteste PUZ-ul ce cuprinde un imobil "edificabil" suprapus exact peste locuinta mea poate fi considerata tulburare de posesie ?

galasiu2003, utilizator
Data post: Marti, 16 Martie 2010, 14:53
Subiect: legalitate plan urbanistic zonal

Vecinul meu, persoana juridica, a obtinut la inceputul anului 2009 PUZ-ul pentru aria ce cuprinde trei immobile: al lui, al meu si al inca unui vecin. Constructiile de pe aceste ternuri sunt de tip parter vechi din anul 1902. Constructia de pe terenul dumnealui a demolat-o la sfarsitul anului 2008. Aceste trei terenuri se invecineaza pe latura de Nord cu un imobil edificat in 2003 tip P+5. Dar pentru ca el sa ’’ajunga’’ la acel calcan trebuie sa ne cumpere pe noi.
La documentatia pe care a depus-o la PMB pentru aprobarea PUZ-ului el a depus copii dupa actele noastre de proprietate, fara instiintarea sau acordul nostru, intrucat in decursul anului 2008 si-a manifestat intentia de a ne cumpara imobilul nostru. In acest fel ar fi urmat sa aiba acces la calcanul imobilului P+5nivele de dincolo de imobilul meu. Tot in cursul anului 2008 negocierile au esuat iar noi i-am solicitat returnarea copiilor actelor de proprietate.
Noi nu am fost consultati cu privire la intentia lui de a obtine PUZ-ul, intentie care s-a materializat dupa esecul negocierilor, deci nu are accordul nostru nici verbal si nici scris.
Pe schita de proiect inaintata de el la PMB figureaza ca intentioneaza sa edifice un imobil si pe terenul nostru. Repet Puz-ul a fost aprobat intrucat dincolo de imobilul meu se afla o constructie P+5nivele la care dumnealui dorea neaparat sa ajunga.
Noi de la inceputul anului 2009 si pana in prezent nu am notificat prin executor PMB cu privire la ilegalitatea aprobarii PUZ-ului privind documentatia incompleta (lipsa acord proprietar imobil) intrucat noi dorim sa vindem si am considerat ca acest PUZ nu ne dezavantajeaza atata timp cat nu este pus in aplicare inainte ca si noi sa vindem imobilul nostru.
Intrebari :
1. Doresc sa stiu, in acest caz, primaria capitalei prin consiliul general raspunde din punct de vedere legal referitor la eroarea de a nu fi verificat dosarul inainte de votarea PUZ-ului ?
2. In conditiile in care acest PUZ a emis efecte si anume primaria de sector a aprobat autorizatia de constructie in baza acestuia inca din septembrie anul 2009, ce se intampla in cazul in care PUZ-ul este declarat ilegal invocandu-se vicii de documentatie (eu cred mai degraba folosire de fals si uz de fals) va urma o ancheta ?
3. Din punct de vedere legal folosirea actelor mele chiar si in copie fara acordul si stiinta mea pot fi sanctionate penal ? Dar aprobarea unei schite care insoteste PUZ-ul ce cuprinde un imobil "edificabil" suprapus exact peste locuinta mea poate fi considerata tulburare de posesie ?
galasiu2003, utilizator