Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua.Tata a decedat acum 14 ani nu am facut succesiunea,a ramas mama in apartamentul propietatea lor, acum este imobilizata la pat si nu stim cum sa procedam noi 3 surori , ca sa trecem apartamentul pe numele uneia dintre noi.
Mai intai trebuie sa dezbateti succesiunea !!
Dupa aceea puteti face partajul si iesirea din indiviziune, sau 2 surori impreuna cu mama sa renunte la mostenire in favoarea uneia dintre dvs.
Chemati un notar care sa vina la domiciliu si sa incheie o imputernicire facuta de mama dvs. pentru una dintre cele 3 surori, pentru a o reprezenta la deschiderea succesiunii tatalui dvs. si apoi, dupa deybaterea succesiunii, in acelasi mod faceti orice act de transfer de proprietate intre mama si dvs. (surorile).
Mergeti la notar, descrieti situatia si spuneti ce doriti si va sti cum sa procedeze. Daca exista acordul tuturor partilor implicate, nu este o problema prea mare.
Dar de ce doriti sa treceti apartamentul pe numele uneia dintre dvs.?
Daca faceti asta, dupa decesul mamei nu veti mai avea nici o mostenire, pt ca proprietara va fi sora respectiva.