Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechimea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechimea

Buna ziua. Dupa noua lege unica de salarizare ce s.a intamplat cu sporul de vechime, s.a inclus in salariu? Mentionez ca lucrez la privat, iar cei de la firma m.au anuntat ca la revenirea din concediul de crestere al copilului voi primi mai putini bani , deoarece nu se mai primeste sporul de vechime in munca. Am lucrat la firma respectiva 1an si jumat, dar pe cartea de munca am 7 ani( am lucrat si la alta firma), sporul de vechime se calculeaza doar cat am lucrat la firma actuala? Daca am fost in concediu de crestere copil un an si mi s.a suspendat contractul de munca nu trebuie sa mai beneficiez de maririle de salariu care s.au facut in lipsa mea la celelalte angajate de acelasi profil ca si mine? Multumesc.
Legea nr.330/2009 nu este aplicabila sectorului privat .. prin urmare, la intoarcerea din CIC veti beneficia de salariul pe care l-ati fi avut in conditiile in care nu ati fi intrat in CIC ... art.10 alin.7 din Legea nr.202/2002 prevede :
La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.
Buna ziua !
Noua lege a salarizarii nu are nici o incidenta privind salarizarea in domeniul privat. Ea se INTITULEAZA Legea 330 de salarizare unitara a personalului platit din fonduri publice.
Salarizarea in domeniul privat este cea stabilita prin contractul de munca cu respectarea contractului colectiv de munca si Codului muncii.
Cu stima !