avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare domiciliu in cazul detinerii a doua ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare domiciliu in cazul detinerii a doua proprietati

buna seara,

am o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta.
tocmai am cumparat un apt dar mai detin o garsoniera.
am inteles ca trebuie inscris pe rol.
ceea ce nu stiu este daca trebuie sa schimb domiciliul din buletin, exista o obligativitate legala in acest sens, avand in vedere ca nu intentionez sa vand garsoniera?
multumesc pt timpul acordat si astept rasp dvs

Cel mai recent răspuns: ContSters173849 , utilizator 12:45, 4 Ianuarie 2015
Nu, cum sa trebuiasca sa va schimbati domiciliul?
Adresa unde locuiti in fapt trebuie sa apara pe buletin.
Nu exista obligativitatea operarii schimbarii in documentele de identitate
Schimbarea de rol... (este pentru plata impozitului)
Se face la Directia de Impozite si Taxe Locale din cadrul Primariei unde se afla imobilul. Aceasta schimbare se face in 30 de zile de la data cumpararii (apoi se plateste amenda pentru nedeclararea proprietatii in termen). Cand completati cererea sa nu uitati sa declarati ca imobilul respectiv este a doua proprietate.
Si... nu are nicio legatura cu schimbarea domiciliului...
Buna ziua,

Am doua intrebari in legatura cu situatia schimbarii domiciliului si a procedurilor de eliberare a unei CI in aceasta situatie.
Eu detin o cota-parte dintr-un apartament (mostenit) unde si domiciliez conform CI. In curand voi cumpara un apartament in Brasov.
Trebuie sa imi schimb CI pe noua adresa chiar daca eu nu voi locui acolo ci parintii cu care detin actualul apartament?
Pot sa imi pastrez adresa actuala daca parintii mei se muta desi celalalt apartament va fi pe numele meu?
Ce se intampla in situatia in care o persoana de tine 2 imobile (nu neaparat in aceeasi localitate/judet)?
Unde isi stabileste domiciliul in CI ?

Multumesc.
Stefan C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare cerificat inmatriculare autoturism la schimbarea domiciliului? CBM CBM Am un apartament in Brasov si un autoturism inmatriculat in Bv.De curand, cu ocazia casatoriei, mi-am schimbat domiciliul din buletin, capatand rezidenta in ... (vezi toată discuția)
Impozit pe a doua cladire diana_2012 diana_2012 Pana in anul 1999 am locuit si eu si sotul meu impreuna cu soacra mea si am avut amandoi in buletin adresa respectiva. In anul 2000 ne-am achizitionat un ... (vezi toată discuția)
Inscriere/actualizare imobil in rol dever dever Buna ziua, Vreau sa pun ipoteca pe apartamentul parintilor dintr-un oras din provincie. Toate si bune: cadastru, intabulare, pv receptie pe adresa ... (vezi toată discuția)