Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... servitute de trecere vs. parcarea pe drumul respectiv
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

servitute de trecere vs. parcarea pe drumul respectiv

Buna ziua, locuiesc intr-un ansamblu rezidential pe al carui drum de acces detin drept de servitute. Drumul respectiv este proprietatea dezvoltatorului, fiecare rezident detinand acest drept de servitute. Majoritatea caselor din complex au fost prevazute cu locuri de parcare, insa exista si cateva exceptii, unde masinile sunt parcate in fata imobilului proprietate, fara a bloca accesul celorlalti rezidenti sau al masinilor de utilitati publice.
Este acest lucru o incalcare a dreptului de servitute si poate constitui aceasta un motiv de plangere sau actionare in judecata de catre ceilalti rezidenti?
Desi codul civil numeste servituti naturale si servituti legale ingradirile derivand din vecinatate, ele nu sunt servituti propriu-zise, intre acestea din urma si ingradirile cu privire la dreptul de proprietate derivand din vecinatate existand importante deosebiri :
ingradirile proprietatii rezultand din vecinatate constituie regimul normal al dreptului de proprietate,fiind impuse(ingradirile ca despre acestea vorbim) tuturor terenurilor ce se gasesc in aceeasi situatie, pe can servitutile propriu-zise reprezinta in primul rand dezmembraminte ale dreptului de proprietate (derogari de la regimul normal) al acestui drept stabilite in folosul si sarcina numai a unor terenuri si in sarcina a altor anumite terenuri.
Servitutea legala (de exp. : servitutea de vedere, servitutea de trecere)nu reprezinta dezmembraminte ale dreptului de proprietate, ci reprezinta limite de exercitareale acestui drept, -reprezentand obligatii firesti impuse proprietarilor ca reguli de buna vecinatate.
Astfel aparenta unor litigii ar putea apare sub forma afectarii acestor raporturi de buna vecinatate, ci nu sub forma unei actiuni ce ar reclama incalcarea unei servituti.
barnea a scris:

Desi codul civil numeste servituti naturale si servituti legale ingradirile derivand din vecinatate, ele nu sunt servituti propriu-zise, intre acestea din urma si ingradirile cu privire la dreptul de proprietate derivand din vecinatate existand importante deosebiri :
ingradirile proprietatii rezultand din vecinatate constituie regimul normal al dreptului de proprietate,fiind impuse(ingradirile ca despre acestea vorbim) tuturor terenurilor ce se gasesc in aceeasi situatie, pe can servitutile propriu-zise reprezinta in primul rand dezmembraminte ale dreptului de proprietate (derogari de la regimul normal) al acestui drept stabilite in folosul si sarcina numai a unor terenuri si in sarcina a altor anumite terenuri.
Servitutea legala (de exp. : servitutea de vedere, servitutea de trecere)nu reprezinta dezmembraminte ale dreptului de proprietate, ci reprezinta limite de exercitareale acestui drept, -reprezentand obligatii firesti impuse proprietarilor ca reguli de buna vecinatate.
Astfel aparenta unor litigii ar putea apare sub forma afectarii acestor raporturi de buna vecinatate, ci nu sub forma unei actiuni ce ar reclama incalcarea unei servituti.

:)

Cred ca e limpede. :bow:

Stimate heliosa, ceilalti titulari ai dreptului de servitute nu prea au ce sa va faca, atata vreme cat faptul ca parcati pe acel drum nu-i impiedica sa-si exercite dreptul de trecere.

Va raman profund indatorat pentru aceste lamuriri:)
Atata timo cat parcati masina pe acel drum de trecere dar nu le afectati posibilitatea de a folosi drumul , ceilalti coproprietari indivizari ai acestui drum nu au ce sa faca din punct de vedere legal. Este o situatie care trebuie acceptata ca atare!
Buna ziua. Referitor la situatia descrisa mai sus. In cazul in care detii drept de servitute asupra unui teren pe care nu esti coproprietar, este posibila parcarea? Precizez ca in contractul intre parti este specificat "Drept de servitute perpetua, pentru auto si pietonal asupra terenurilor aflate in interiorul ansamblului cu destinatia de drumuri, ce fac legatura dintre drumul public si blocul in care se afla Apartamentul. Dreptul de servitute este gratuit pe toata durata de existenta a apartamentului cumparat. Pentru exercitarea dreptului de servitute, Promitentul Vanzator nu va percepe Promitentului Cumparator niciun pret."

Suntem in situatia in care avem apartamente intr-un cartier rezidential din Bucuresti iar dezvoltatorul, care este si proprietarul drumurilor a luat decizia de a angaja o firma de paza pentru a bloca rotile autoturismelor care parcheaza pe drumul de acces, desi in contract exista clauza de mai sus.