Forum Discuţii juridice Executare silită oprire pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

oprire pe salariu

buna ziua,sotul meu lucreaza ca sofer pe tir international si are un salariu net de 573 ron plus aproxomativ 4000 ron pe luna din diurne. i-a venit de la fisc oprire pe salariu ca are amenzi de circulatie neplatite in valoare de 3500ron. intrebatrea mea este urmatoarea: cati bani i se pot opri pe luna? diurnele pe care le ia sunt neimpozabile.
Poprirea salariilor este valabila pentru ... salariile. Per a contrario apreciez, ca ea nu poate atinge diurnele.

Din salar se poate opri 1/3 (daca ma amintesc corect), deci in acest caz 191 Lei pe luna.

Chiar daca as avea dreptate cu toate cele amintite mai sus, ar fi o idee buna probabil sa platiti putin mai mult la caseria Fiscului pentru a scapa cat mai repede de aceste probleme.
da,asta stiam si eu,dar contabila a zis ca ii opreste tot salariul plus toti banii din diurne.Este legal acest lucru?
Dupa pararea mea acest lucru nu este legal (adica oprirea totala a salarului). Ceea ce priveste diurna, daca diurna nu este mentionata in documentul de oprire, atunci oprirea diurnei ar fi un act abuziv (infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor private).