Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general masa festiva zi onomastica angajati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

masa festiva zi onomastica angajati

Patronul a decis ca firma sa organizeze o masa festiva pentru ziua onomastica a fiecarui angajat. Se cumpara produse alimentare si se organizeaza masa in camera de protocol. Unde includ aceste cheltuieli intrucat pe referatul de aprobare a banilor cheltuiti scrie clar pt. ce sunt cheltuiti banii respectivi. Sunt angajata ca economista cu contract de munca, din acest punct de vedere vreau sa priviti problema.
Aceste sunt, dupa pararea mea, cheltuieli de protocol cu limitele respective de deducitibilitate.
Cheltuieli de protocol ( in limita a 2%).
Atentie: nu orice fel de cheltuiala poate fi asimilata unei cheltuieli de protocol ci, in conformitate cu punctul 39 din Normele de aplicare al art. 48 alin. (5) din Codul fiscal, cheltuielile de protocol sunt "cheltuielile ocazionate de acordarea unor cadouri, tratatii si mese partenerilor de afaceri, efectuate in scopul afacerii".

In cazul Dvs., la un control fiscal amanuntit aceste cheltuieli vor fi considerate nedeductibile dpdv fiscal.
Colegul fplopeanu are dreptate, acest cont este intotdeauna verificat cu atentie .
Ca solutie - modificati referatul si mentionati " protocol pentru intrunirea clientilor si a potentialilor clienti " .
De multe ori contabilitatea ca si literatura tb privita ca o arta .