avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua,
in urma divortului copilul meu i-a fost incredintat tatalui
platesc pensie alimentara de 150 euro/luna
> din februarie nu mai muncesc nu am nici un venit cum pot sa-i platesc pensia
chiar si minimul pe economie de 150 lei?
fostul sot mi-a facut plangere penala ca nu primeste banii
eu ii trimit pensia prin mandat postal si am pastrat toate actele
> nu stiu ce sa mai fac la fiecare 2 luni imi face plangere penala
imi poate da un sfat cineva ?
multumesc mult
Cel mai recent răspuns: luiza2008 , utilizator 12:42, 18 Martie 2010
actiune in instanta de micsorare a pensiei,consultati un avocat sa va ajute-sa va faca actiunea,reprezentare,etc
In situatia in care nu aveti un loc de munca,pensia de intretinere, la solicitarea dvs.de reducere a acesteia,adresata prin actiune instantei,va fi calculata in functie de un cuantum de pana la 1/4 din salariul minim pe economie,cel de 720 RON.
De asemenea puteti face apel si la un ajutor social.
Ati putea solicita instantei,printr-o actiune,reincredintarea minorului,dar avand in vedere faptul ca nu aveti un venit,e destul de greu sa convingeti instanta ca puteti intretine copilul,mai ales material.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara geo_c_1981 geo_c_1981 Va rog daca poate cineva sa ma ajute. Am un copil de 7 ani. Nu sta la mine si sunt obligat sa-i platesc pensie alimentara . Aceasta pensie imi este crescut in ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara mirka mirka Buna ziua, in urma divortului copilul meu a fost incredintat tatalui prin hot definitiva si irevocabila platesc o pensie alimentara de 100 euro. De cateva ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara -somer Anacrsitina Anacrsitina Daca tatal ramane fara serviciu si este divortat din ce i se retine pensia alimentara in cazul in care are ajutor de somaj si cat i se retine ,sau nu are ... (vezi toată discuția)