Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua,
in urma divortului copilul meu i-a fost incredintat tatalui
platesc pensie alimentara de 150 euro/luna
> din februarie nu mai muncesc nu am nici un venit cum pot sa-i platesc pensia
chiar si minimul pe economie de 150 lei?
fostul sot mi-a facut plangere penala ca nu primeste banii
eu ii trimit pensia prin mandat postal si am pastrat toate actele
> nu stiu ce sa mai fac la fiecare 2 luni imi face plangere penala
imi poate da un sfat cineva ?
multumesc mult
actiune in instanta de micsorare a pensiei,consultati un avocat sa va ajute-sa va faca actiunea,reprezentare,etc
In situatia in care nu aveti un loc de munca,pensia de intretinere, la solicitarea dvs.de reducere a acesteia,adresata prin actiune instantei,va fi calculata in functie de un cuantum de pana la 1/4 din salariul minim pe economie,cel de 720 RON.
De asemenea puteti face apel si la un ajutor social.
Ati putea solicita instantei,printr-o actiune,reincredintarea minorului,dar avand in vedere faptul ca nu aveti un venit,e destul de greu sa convingeti instanta ca puteti intretine copilul,mai ales material.