Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte necesare pentru intentarea procesului de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte necesare pentru intentarea procesului de divort

As dori sa stiu care sunt actele necesare pentru intentarea procesului de divort ( cand din casatorie a rezultat si un copil minor ), care sunt actele necesare in original si ce copii sau copii legalizate trebuie depuse la dosar?

Va multumesc
Parca aveai angajat avocat pt. divort sau ma insel:O
Nu,divortul e in pregatire( in sensul ca se asteapta momentul potrivit, zilele in care se poate lipsi de la work). Situatia e foarte complicata.
Si, oricum, nu strica o documentare temeinica asupra a tot ce e necesar, ce se poate intampla sau nu....pt a evita orice surpriza.:D

Voiam doar sa stiu sigur care sunt actele necesare ( un plus de siguranta nu strica ).:">

Ai nevoie de originalul certificatului de casatorie si copie xerox (nu trebuie legalizata) de pe certificatul de nastere al copilului.
Cererea s-o depui in 2 exemplare, timbrata corespunzator.