avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensie anticipata

Am 59 de ani,30 de ani vechime. Vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 15:40, 18 Martie 2010
Daca sunteti femeie puteti sa va depuneti dosarul de pensionare.Daca suneti barbat trebuie sa mai asteptati un an.
Va multumesc din suflet. Sunt barbat si deci abia in 2011 probabil martie.
Având în vedere faptul că sunteţi bărbat, născut în 1951, nu beneficiaţi de eşalonarea reglementată de art. 41, alin (2)-(4) din Legea nr. 19/2000, anexa 3 la Legea nr. 19/2000 şi anexa 9 la Ordinul MMSS nr. 340/2001.
Prin urmare îndepliniţi condiţiile pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă la împlinirea vârstei de 65 de ani, cu un stagiu complet de 35 de ani.
Potrivit dispoziţiilor art. 50, din Legea nr. 19/2000, privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale,
ART. 50
(1) Asiguratii care au realizat stagiile complete de cotizare, precum si cei care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 10 ani pot solicita pensie anticipata partiala cu reducerea varstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani.
Întrucât dumneavoastră nu aţi realizat nici măcar stagiul complet de cotizare de 35 de ani, nu ve-ţi putea obţine pensie anticipată parţială nici în 2011.
În situaţia în care stagiul dumneavoastră de cotizare, cuprinde şi perioade încadrate în grupe superioare de muncă, situaţia se schimbă, dar nu mă pot pronunţa decât pe date certe.

O zi bună vă doresc!
Daca sunteti barbat, nu puteti sa beneficiati de pensie anticipata partiala intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La 58 de ani se poate iesi la pensie anticipat sforza sforza Tatal meu are 58 de ani si nu stie daca poate sa iasa la pensie anticipat si daca da ce acte ai trebuiesc. Are 37 de ani lucrati. (vezi toată discuția)
Pensionare sau nu! Nafets Nafets Care este varsta la care se poate pensiona pt limita de varsta un barbat de 58 de anui, nsacut in 1951, lucreaza din 1974, iar in perioada 1974-1991 (17 ani) a ... (vezi toată discuția)
Legea 19/2000 actualizata 1 aprilie 2010 se aplica? cgabriela cgabriela Buna ziua Am o mare dilema, conform Legii 19/2000 actualizata la 1 aprilie 2010, si publicat ain Monitorul Oficial nr.140 din 1 aprilie 2010, ... o persoana, ... (vezi toată discuția)