Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Compensare TVA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Compensare TVA

Buna ziua.As avea va rog urmatoarea intrebare:daca am TVA de recuperat si impozit pe profit datorat,pot face cerere de compensare a celor 2 obligatii fiscale sau acest lucru se face cu control fiscal?
Doar in cazul suma de recuperat la TVA este mai mare de 5.000 lei se poate solicita rambursarea sumei respective prin depunerea decontului de TVA cu optiune de rambursare. Suma ceruta la rambursare nu se va restitui decat dupa compensarea cu eventualele obligatii pe care societatea le are la bugetul de stat consolidat.
incepand cu deconturile tva la februarie de aplica omfp 263/2010
[ link extern ]