Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate privata

Mama mea detine o proprietate impreuna cu un frate care este decedat. Ultimele inregistrari in cartea funciara sunt din anul 1936. Copii fratelui mamei au vandut unei persoane partea lor. Persoana respectiva afirma ca a intabulat proprietatea cumparata. Intrebarea mea este daca a putut efectua aceasta intabulare fara obtinerea semnaturii singurului mostenitor ramas in viata, adica a mamei mele.
nu ați precizat dacă după acceptarea succesiunii de către copiii fratelui decedat s-a făcut partajul ....este f. important căci dacă s-a făcut parajul atunci aceștia au moștenit partea tatălui lor o cotă exact det., ...
partajarea trebuia făcută cu încunoștințarea mamei dvs.
O fi intabulat cota, adica dreptul de proprietate pe o cota din imobil, nu se stie.
Scoateti un extras de informare de la CF si discutam in functie de ce scrie pe el.