avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate privata

Mama mea detine o proprietate impreuna cu un frate care este decedat. Ultimele inregistrari in cartea funciara sunt din anul 1936. Copii fratelui mamei au vandut unei persoane partea lor. Persoana respectiva afirma ca a intabulat proprietatea cumparata. Intrebarea mea este daca a putut efectua aceasta intabulare fara obtinerea semnaturii singurului mostenitor ramas in viata, adica a mamei mele.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:25, 19 Martie 2010
nu ați precizat dacă după acceptarea succesiunii de către copiii fratelui decedat s-a făcut partajul ....este f. important căci dacă s-a făcut parajul atunci aceștia au moștenit partea tatălui lor o cotă exact det., ...
partajarea trebuia făcută cu încunoștințarea mamei dvs.
O fi intabulat cota, adica dreptul de proprietate pe o cota din imobil, nu se stie.
Scoateti un extras de informare de la CF si discutam in functie de ce scrie pe el.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cota parte mostenire cristiana_h cristiana_h Buna ziua, As avea nevoie de o solutie la problema de mai jos: - bunicul meu decedat in 2001 - Mama mea, decedata in 2005 (dupa ea am facut succesiunea ... (vezi toată discuția)
Inscrisuri extras de carte funciara viu viu Buna seara, Impreuna cu mama am mostenit de la tatal meu o locuinta si terenul aferent (sunt unic copil, tata a decedat in 2010, eu si mama avem certificat ... (vezi toată discuția)
Lntrebare succesiune iesiredinindiviziune iesiredinindiviziune buna ziua, - bunica mea necasatorita a decedat si tatal meu (fiu unic) a devenit mostenitor unic al apartamentului bunicii; - tatal meu a decedat, cine ... (vezi toată discuția)