Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... credit/divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

credit/divort

Daca in timpul divortului unul din soti face un credit il obliga pe celalalt cu ceva? La partaj se poate luan in calcul acest lucru?Banii obtinuti prin acest credit se impart?
da se imarte valoarea creditului.
sunteti inca casatoriti, asa ca va trebui sa dovediti ca nu v-ati atins de acei bani sau nu au fost investiti intr-un bun comun - cum ar fi o imbunatatire adusa locuintei-.
Fiind in timpul divortului...este clar ca in fapt sunteti despartiti iar deciziile luate sunt personale nemaiexistand acordul comun de a face un imprumut sau de a-l cheltui impreuna.Deci nu va intra la masa partajabila.
Totusi daca imprumutul se face sau se foloseste in scopul de a acoperi alte cheltuieli dau alte datorii facute in timpul casatoriei...acest imprumut va intra la masa partajabila..., bineinteles ca element pasiv....