Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis mansarda pe bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis mansarda pe bloc

Am si eu o intrebare: am cumparat un apartament situat la mansarda unui bloc si acum avem ceva probleme cu acoperisul. Am anuntat ceilalti locatari despre problema dar ni s-a spus ca nu este treaba lor ca doar cei care stau la masarda trebuie sa platesca reparatiile acoperisului ca ei au vindut spatiul si e ca si cum eu mi-am contruit o casa pe blocul lor.
Va rog daca se poate pe linga explicatiile ce mi le dati sa-mi scrieti si lege, act normativ sau ce o mai fii care reglementeaza problema aceasta (am nevoie de dovezi solide). Va multumesc!
miha_silvi, utilizator
In cazul acesta, @carol_lorac are dreptate, trebuie vazut in documentatia de constructie si de asociere cu deja existenta asociatie de proprietari in ce situatie se afla acoperisul mansardei.
Daca terasa a fost vanduta catre firma de constructii, inseamna ca proprietarii si-au vandut cota-parte indiviza apartinand terasei si atunci cred ca responsabilitatea reparatiei acoperisului este numai a proprietarilor de la mansarda.
Daca cedarea spatiului s-a facut fara contract de vanzare-cumparare, ci numai cu acord de construire, atunci acoperisul a ramas in proprietatea comuna.
Daca proprietarii de la mansarda au intrat in asociatie, au adus cu ei si noua constructie, iar in anexa la acordul de asociere ar trebui sa se gaseasca si descrierea proprietatii comune cu asociatia de proprietari.
In lipsa acestei clarificari nu se poate spune cu exactitate a cui este responsabilitatea.

Dar pana la urma, firma de constructii a dat o perioada de garantie. Mai este valabila acea garantie?

@ynocentta
V-am rugat si insist sa nu mai citati intregul mesaj al utilizatorilor, ci numai partea la care raspundeti si cu atat mai mult daca acest mesaj este pe aceeasi pagina!
@ynocentta
in primul rind ca nu era vorba in discutie despre instalatii, ci despre acoperis.
asociatia si-a dat acordul pentru construirea mansardei, dar nu si pentru racordarea acesteia la utilitati. pentru acest lucru ar trebui sa obtina si acest acord, prin care firma constructoare capata dreptul de a se folosi de acestea, dar si obligatia de a contribui la cheltuielile comune pt aceste utilitati.
in al doilea rind, in acel citat am scris in ultima fraza :
oricum, ar trebuit studiat si dosarul intocmit cu ocazia cedarii terasei catre firma respectiva de la care ati cumparat apartamentul construit, dar mai mult ca sigur ca va trebui sa faceti reparatiile la acoperis pe cheltuiala proprie.

in al treilea rind, blocul avea o terasa buna, care nu necesita reparatii, iar acum este obligata, conform dvs si lui adriantot, ca cotizeze la reparatia unui acoperis nou care nu a fost construit de ea, si nici la cererea ei, acoperis care nu a fost preluat de asociatie si nici nu detine actele de garantie a lucrarii
ContSters62736, utilizator
elga50 a scris:

In cazul acesta, @carol_lorac are dreptate, trebuie vazut in documentatia de constructie si de asociere cu deja existenta asociatie de proprietari in ce situatie se afla acoperisul mansardei.
Daca terasa a fost vanduta catre firma de constructii, inseamna ca proprietarii si-au vandut cota-parte indiviza apartinand terasei si atunci cred ca responsabilitatea reparatiei acoperisului este numai a proprietarilor de la mansarda.
Daca cedarea spatiului s-a facut fara contract de vanzare-cumparare, ci numai cu acord de construire, atunci acoperisul a ramas in proprietatea comuna.
Daca proprietarii de la mansarda au intrat in asociatie, au adus cu ei si noua constructie, iar in anexa la acordul de asociere ar trebui sa se gaseasca si descrierea proprietatii comune cu asociatia de proprietari.
In lipsa acestei clarificari nu se poate spune cu exactitate a cui este responsabilitatea.

Dar pana la urma, firma de constructii a dat o perioada de garantie. Mai este valabila acea garantie?

@ynocentta
V-am rugat si insist sa nu mai citati intregul mesaj al utilizatorilor, ci numai partea la care raspundeti si cu atat mai mult daca acest mesaj este pe aceeasi pagina!

Pentru corecta inforrmare,va rog nu mai cenzurati mesajele
In cunostiinta de cauza , indiferent de aprecierile dvs referitoare la responsabilitatea acoperisului,va informez ca in situatia unei tersase mansardate,
la interval de 6-8 luni de la executare ,in urma unei furtuni,acopersul noului edificiu a cedat si a cazut .
Autoritatile locale ,de la disciplina in constructii la inspectoratul de stat in constructii ,au sanctionat asociatia de proprietari.
Instantele de judecata,au pronuntat hotarari definitive si irevocabile de respingere a contestatiilor formulate de asociatia de proprietari impotriva PV