Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ce anume trebuie sa platesti ca PFA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ce anume trebuie sa platesti ca PFA

Buna dimineata,

Imi cer scuze daca a mai fost adresata aceasta intrebare!
Intentionez sa devin PFA si sa lucrez cu societatea la care sunt angajata momentan. As dori sa stiu ce anume trebuie sa platesc eu, si cat la suta din venit, ca si PFA la stat pentru a beneficia de toate avantajele pe care le-as avea daca as fi angajata cu carte de munca la o societate.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
corene, utilizator
Total venituri - Cheltuieli deductibile = V
cota CASS = 5,5% x V = Z
cota CAS = minim 31,3% x salariu minim brut lunar = K

Venit net = V - Z - K

Impozit venit = 16% x Venit net
Multumesc mult pentru raspuns! Am luat decizia de a lucra ca PFA si sper sa fie cea mai buna atat pentru mine cat si pentru societate.

Multumesc!