avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2014 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ce anume trebuie sa platesti ca PFA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ce anume trebuie sa platesti ca PFA

Buna dimineata,

Imi cer scuze daca a mai fost adresata aceasta intrebare!
Intentionez sa devin PFA si sa lucrez cu societatea la care sunt angajata momentan. As dori sa stiu ce anume trebuie sa platesc eu, si cat la suta din venit, ca si PFA la stat pentru a beneficia de toate avantajele pe care le-as avea daca as fi angajata cu carte de munca la o societate.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Ultima modificare: Vineri, 19 Martie 2010
corene, utilizator
Cel mai recent răspuns: corene , utilizator 21:56, 19 Martie 2010
Total venituri - Cheltuieli deductibile = V
cota CASS = 5,5% x V = Z
cota CAS = minim 31,3% x salariu minim brut lunar = K

Venit net = V - Z - K

Impozit venit = 16% x Venit net
Multumesc mult pentru raspuns! Am luat decizia de a lucra ca PFA si sper sa fie cea mai buna atat pentru mine cat si pentru societate.

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pfa aura otelea aura otelea ce contributii trebuie sa platesc de la 1.07.2010 daca sunt PFA ce decalratii, cand si unde se depun multumesc (vezi toată discuția)
Completare declaratia 220 pfa ASPAZIA ASPAZIA Buna Ziua, va rog frumos sa ma indrumati si pe mine in completarea Declaratiei 220 PFA. Mentionez ca voi obtine venituri din profesii libere ( expert ) ... (vezi toată discuția)
Pfa cafedelmar cafedelmar Va multumesc ,ca existati, V-as ruga mult daca puteti sa-mi spuneti care sunt obligatiile unei pfa(taximetrie)fata de casa de pensii,in situatia in care are ... (vezi toată discuția)