avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere SRL sau nu?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere SRL sau nu?

Bun gasit tuturor.
Am o problema si nu stiu cum s-o rezolv.
Am un SRL si nu stiu ce sa fac cu el.

Ultima activitate care am avut-o sa terminat in luna Decembrie 2006.

Acum nu mai cunosc legislatia.
Eu as vrea sa nu inchid SRL-ul sau sa-l lichidez. Vreau sa-l mai tin asa fara activitate.
Ca poate intr-un an sau cine stie.... mai i-mi reiau activitatea cu acest SRL. Se poate....?! Costa ceva?!

Ce sa fac? Cum sa procedez? Cum e mai convenabil din p.d.v. financiar?

Ce posibilitati mai sunt?
Se poate si vinde?!
Dar aici nu ma pricep?

Firma este din 1993, are si un capital social destul de mare....fara datorii....si mai multe CAEN-uri....

Cine ma ajuta?
Fac si cinste, daca ne vedem la o bericica in oras. (Bucuresti)

Mersi Mult
Pe curand.
Gabriel B.
Cel mai recent răspuns: gabriel.b , utilizator 11:22, 22 Ianuarie 2007
Sa lichidezi un SRL te cam costa: onorariu avocat pt act aditional, onorariu lichidator si taxe la ORC:D
Si mai mult trebuie sa fie totul in regula in contabilitate....pentru ca o sa-ti cam vina control de la finante. O situatie mai complexa si costisitoare.....:((
In schimb la finante poti sa intrerupi activitatea pt o perioada de pana la 3 ani... cred ca trebuie sa depui numai bilanturile pe 0.:D
Vinderea societatii inseamna sa -ti cedezi partile sociale altei persoane / altor persoane:P
Important e ce vrei sa faci tu????
Vinderea s-ar putea face usor, mai ales ca sunt persoane interesate de firme mai vechi.... ideale pt contractarea de eventuale credite bancare.
daca vrei sa lichidezi societatea, e suficient sa mergi la oRC si sa ceri radierea.
Daca esti asociat unic sau nu ai bunuri, nu ai nevoie de lichidator:))
Cand are loc lichidarea unei societati e absolut necesar un lichidator, indiferent ca exista un asociat unic sau mai multi , exista sau nu bunuri, datorii sau nu
problema lichidatorului se pune cand sunt mai multi asociati si sunt si bunuri de impartit:D

Alte discuții în legătură

Vanzare / lichidare srl asociat unic fara activitate xxgeoxx xxgeoxx Doresc ajutor juridic, in Bucuresti, pt vanzare / lichidare SRL, asociat unic, fara activitate, cod CAEN 521 ( comert cu amanuntul in magazine ... (vezi toată discuția)
Dizolvare-radiere ellenan ellenan Buna ziua! As vrea sa stiu care sunt pasii care trebuie urmati pentru radierea unei firme. A avut activitate, nu are datorii catre stat, are bunuri ... (vezi toată discuția)
Radiere firma help! bialuca1978 bialuca1978 Am o mare rugaminte daca ma puteti ajuta Problema mea este in felul urmator: am o firma a carei activitate este suspendata incepand cu ianuarie 2008. Am depus ... (vezi toată discuția)