avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 956 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere SRL sau nu?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere SRL sau nu?

Bun gasit tuturor.
Am o problema si nu stiu cum s-o rezolv.
Am un SRL si nu stiu ce sa fac cu el.

Ultima activitate care am avut-o sa terminat in luna Decembrie 2006.

Acum nu mai cunosc legislatia.
Eu as vrea sa nu inchid SRL-ul sau sa-l lichidez. Vreau sa-l mai tin asa fara activitate.
Ca poate intr-un an sau cine stie.... mai i-mi reiau activitatea cu acest SRL. Se poate....?! Costa ceva?!

Ce sa fac? Cum sa procedez? Cum e mai convenabil din p.d.v. financiar?

Ce posibilitati mai sunt?
Se poate si vinde?!
Dar aici nu ma pricep?

Firma este din 1993, are si un capital social destul de mare....fara datorii....si mai multe CAEN-uri....

Cine ma ajuta?
Fac si cinste, daca ne vedem la o bericica in oras. (Bucuresti)

Mersi Mult
Pe curand.
Gabriel B.
Cel mai recent răspuns: gabriel.b , utilizator 11:22, 22 Ianuarie 2007
Pai ar fi două soluţii:

1. Vinderea societăţii

2. Suspendarea activităţii (recommended)

Suspendarea se poate face pe o perioadă de maximum 3 ani si necesita ca firma să fie la zi cu toate. În această perioadă firma nu trebuie să aibă vreun fel de activitate, şi chiar şi in perioada de suspendare trebuie depuse hârtoagele contabile la sfarsit de an.

Practic operaţiunea de suspendare presupune mersul la ORC cu hârţoagele de la finanţe şi revenirea la finanţe cu hârţoagele de la ORC pentru modificări in vectorul fiscal & co... :)
va multumesc f.mult.

am sa vad ce decizie am sa i-au.

pe curand
gabriel b.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare / lichidare srl asociat unic fara activitate xxgeoxx xxgeoxx Doresc ajutor juridic, in Bucuresti, pt vanzare / lichidare SRL, asociat unic, fara activitate, cod CAEN 521 ( comert cu amanuntul in magazine ... (vezi toată discuția)
Dizolvare-radiere ellenan ellenan Buna ziua! As vrea sa stiu care sunt pasii care trebuie urmati pentru radierea unei firme. A avut activitate, nu are datorii catre stat, are bunuri ... (vezi toată discuția)
Radiere firma help! bialuca1978 bialuca1978 Am o mare rugaminte daca ma puteti ajuta Problema mea este in felul urmator: am o firma a carei activitate este suspendata incepand cu ianuarie 2008. Am depus ... (vezi toată discuția)