Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere SRL sau nu?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere SRL sau nu?

Bun gasit tuturor.
Am o problema si nu stiu cum s-o rezolv.
Am un SRL si nu stiu ce sa fac cu el.

Ultima activitate care am avut-o sa terminat in luna Decembrie 2006.

Acum nu mai cunosc legislatia.
Eu as vrea sa nu inchid SRL-ul sau sa-l lichidez. Vreau sa-l mai tin asa fara activitate.
Ca poate intr-un an sau cine stie.... mai i-mi reiau activitatea cu acest SRL. Se poate....?! Costa ceva?!

Ce sa fac? Cum sa procedez? Cum e mai convenabil din p.d.v. financiar?

Ce posibilitati mai sunt?
Se poate si vinde?!
Dar aici nu ma pricep?

Firma este din 1993, are si un capital social destul de mare....fara datorii....si mai multe CAEN-uri....

Cine ma ajuta?
Fac si cinste, daca ne vedem la o bericica in oras. (Bucuresti)

Mersi Mult
Pe curand.
Gabriel B.
Pai ar fi două soluţii:

1. Vinderea societăţii

2. Suspendarea activităţii (recommended)

Suspendarea se poate face pe o perioadă de maximum 3 ani si necesita ca firma să fie la zi cu toate. În această perioadă firma nu trebuie să aibă vreun fel de activitate, şi chiar şi in perioada de suspendare trebuie depuse hârtoagele contabile la sfarsit de an.

Practic operaţiunea de suspendare presupune mersul la ORC cu hârţoagele de la finanţe şi revenirea la finanţe cu hârţoagele de la ORC pentru modificări in vectorul fiscal & co... :)
va multumesc f.mult.

am sa vad ce decizie am sa i-au.

pe curand
gabriel b.