avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pastrand numele sotului dupa divort...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pastrand numele sotului dupa divort...

am pastrat numele sotului dupa divort, sentinta e definitiva si irevocabila, pot sa imi recapat numele de domnisoara? daca vreau sa ma recasatoresc si sotul vrea sa poarte numele meu se poate?
Cel mai recent răspuns: Adrian Marin , Consilier juridic 19:06, 19 Martie 2010
Daca hot este definitiva si irevocabila nu mai aveti ce fae.Sotul poate trece pe numele dvs. actual.
puteti sa va schimbati numele pe cale administrativa sau, casatorindu-va puteti lua numele viitorului sot fara nici o problema.
Buna seara ! Solutia este schimbare nume pe cale administrativa . Conform legii 119/1996 sotul poate lua numele dvs. .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui gabriela_marc gabriela_marc Dupa divort am pastrat numele fostului sot. La recasatorie doresc sa iau numele actualului sot impreuna cu numele meu de fata. Este posibil? Unde sa ma ... (vezi toată discuția)
Procedura administrativa schimbare nume wazz wazz Buna ziua, In urma divortului am pastrat numele fostului sot si pe cel de fata adica acelasi nume ca in timpul casatoriei si anume XY. De atunci au trecut ... (vezi toată discuția)
Cum sa recapat numele dupa fostul sot ? anonim anonim am divortat. sentinta de divort hotareste reluarea numelui meu de fata. nu am schimbat buletinul, deci inca am actul cu numele din casatorie. intre timp m-am ... (vezi toată discuția)