Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pastrand numele sotului dupa divort...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pastrand numele sotului dupa divort...

am pastrat numele sotului dupa divort, sentinta e definitiva si irevocabila, pot sa imi recapat numele de domnisoara? daca vreau sa ma recasatoresc si sotul vrea sa poarte numele meu se poate?
Daca hot este definitiva si irevocabila nu mai aveti ce fae.Sotul poate trece pe numele dvs. actual.
puteti sa va schimbati numele pe cale administrativa sau, casatorindu-va puteti lua numele viitorului sot fara nici o problema.
Buna seara ! Solutia este schimbare nume pe cale administrativa . Conform legii 119/1996 sotul poate lua numele dvs. .