Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare TBC
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare TBC

Am varsta de 40 de ani, dintre care 20 de ani vechime neintrerupta. Anul trecut am fost depistat cu TBC. In luna iunie fac 180 de zile de concediu medical. Postul meu de la serviciu a fost deja ocupat, nu cred ca o sa ma mai lase sa lucrez mult timp acolo (reduceri, neindeplinirea de sarcini, si altele).
Voiam sa stiu pot beneficia de pensie de invaliditate in aceasta situatie.
Comisia de expertiza medicala, de pe langa Casa de Pensii, este cea care decide daca mai sunteti apt de munca sau nu, in conditiile bolii dvs., si poate hotari daca va pensioneaza de invaliditate sau nu.
Multa sanatate!
Nu are nicio importanta cate zile de concediu medical ati avut, ce varsta aveti sau ce stagiu ati realizat. Din punctul de vedere al Legii nr. 19/2000, o persoana cu afectiunea dvs. poate beneficia de pensie de invaliditate oricand.

Art. 58 - În cazul în care invaliditatea s-a ivit ca urmare a unui accident de muncă, a unei boli profesionale, a tuberculozei, neoplaziilor, SIDA, precum şi în situaţia în care invaliditatea s-a ivit în timpul şi din cauza îndeplinirii obligaţiilor militare prevăzute la art. 38 alin. (1) lit. c), asiguratul poate beneficia de pensie de invaliditate, indiferent de stagiul de cotizare.