Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare

Lucrez in invatamant si am auzit ca persoanele care au 3 sau mai putini ani pana la pensie, beneficiaza in acest an scolar de posibilitatea pensionarii normale, probabil datorita disponibilizarilor din sistem. Daca este adevarat acest lucru sau legea, ordonanta care reglementeaza acesta situatie, daca stie cineva sa imi dea informatii, eu ii dau multumirile mele!
Va rog un sfat si pentru prietena mea , intr-o situatie oarecum similara .Ea e deja pensionata anticipat, are stagiul de cotizare complet, iar in octombrie a.c. va fi exact cu 3 ani inaintea implinirii virstei standard.
Presupun ca in octombrie poate sa faca cerere de trecere la pensionare pentru limita de virsta -cu reducerea de 3 ani- conform L 128/1997(statutul personalului didactic).
Presupun ca faptul de a fi beneficiat de pensia anticipata ,deci de o reducere anterioara a virstei standard de pensionare, nu ar fi un impediment.
Va multumim.
1. La data implinirii varstei pentru pensionare pentru limita de varsta (oct.a.c.)poate face cerere de trecere la aceasta pensie.
2. Varsta de iesire la pensie anticipata s-a calculat prin scaderea a 5 ani din varsta standard, nu din cea micsorata, conf. Legii 128/1997, deci nu este nici un impediment.