Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot intra in casa mea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot intra in casa mea?

De locuit, "pricinuitul" locuieste in alta parte, din cauza imposibilitatii convietuirii cu "fosta" in acelasi imobil.Problema, se pune, ca odata ca restrictionarea accesului in imobilul respectiv, se urmareste administrarea locuintei in totalitate de catre "fosta", fara a-i permite "pricinuitului"accesul.De convietuire in acelasi imobil nu poate fi vorba, se doreste doar ca sa se respecte conventia locativa si inlaturarea abuzului tertilor.Nu il poate da afara asa pur si simplu, iar ea sa administreze cum doreste intregul imobil.Vorbim aici de un coproprierar, de dreptul la bunurile proprii si la cele personale.
vio10bv@gmail.com, utilizator
Poate formula conform art. 581 cod procedura civila cerere de ordonanta presedentiala prin care fosta sotie sa fie obligata sa ii lase accesul in camera
ce i-a revenit
Avand in vedere ca este vorba despre o camera din domiciliul conjugal ,ocupata abuziv,ca nu are unde locui,situatie care necesita o reparare urgenta,cel in cauza poate introduce o cerere de ordonanta presidintiala pentru a i se permite accesul in locuinta,conform conventiei dintre parti
Actiunea se numeste "cerere de reintegrare domiciliu" si imbraca forma ordonantei presedentiala (art.581 C.pr. civ).
"Pricinuitul "are calea legala ,in baza art 581 Cod procedura civila Ordonanta presedentiala sa ordone masuri vremelnice in cazuri grabnice pentru pastrarea unui drept care s-ar pagubi prin intarziere