avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot intra in casa mea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot intra in casa mea?

De locuit, "pricinuitul" locuieste in alta parte, din cauza imposibilitatii convietuirii cu "fosta" in acelasi imobil.Problema, se pune, ca odata ca restrictionarea accesului in imobilul respectiv, se urmareste administrarea locuintei in totalitate de catre "fosta", fara a-i permite "pricinuitului"accesul.De convietuire in acelasi imobil nu poate fi vorba, se doreste doar ca sa se respecte conventia locativa si inlaturarea abuzului tertilor.Nu il poate da afara asa pur si simplu, iar ea sa administreze cum doreste intregul imobil.Vorbim aici de un coproprierar, de dreptul la bunurile proprii si la cele personale.
Ultima modificare: Duminică, 21 Martie 2010
vio10bv@gmail.com, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:29, 21 Martie 2010
Poate formula conform art. 581 cod procedura civila cerere de ordonanta presedentiala prin care fosta sotie sa fie obligata sa ii lase accesul in camera
ce i-a revenit
Avand in vedere ca este vorba despre o camera din domiciliul conjugal ,ocupata abuziv,ca nu are unde locui,situatie care necesita o reparare urgenta,cel in cauza poate introduce o cerere de ordonanta presidintiala pentru a i se permite accesul in locuinta,conform conventiei dintre parti
Actiunea se numeste "cerere de reintegrare domiciliu" si imbraca forma ordonantei presedentiala (art.581 C.pr. civ).
"Pricinuitul "are calea legala ,in baza art 581 Cod procedura civila Ordonanta presedentiala sa ordone masuri vremelnice in cazuri grabnice pentru pastrarea unui drept care s-ar pagubi prin intarziere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanta presedintiala leusan leusan Am cistigat un proces de partaj succesoral.Paratul ocupa acum tot imobilul.Refuza sa imi lase accesul in curte . Daca paratul declara recurs(pina acum de 10 ... (vezi toată discuția)
Evacuare monti elena monti elena am cumparat o casa cu teren in anul 2006.in aceasta casa locuiesc 2 persoane,casa find parasita de multi ani ei au intrat abuziv .nu au un contract de ... (vezi toată discuția)
Cat si cum ma protejeaza o ordonanta presedentiala? vio10bv@gmail.com vio10bv@gmail.com Mi-ati recomandat ordonanta presedentiala prin care sa cer restituirea dreptului de locatie, sau cerere de reintegrare domiciuliu.Problema se pune, ca in ... (vezi toată discuția)