avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura

vreau sa stiu ce obligatii am daca cumpar un produs si firma care emite factura este o firma fantoma cumparatorul nu poate sa verifice firma emite o factura aparent legal si daca am inspectie de la fisc si controleaza firma emitenta si nu exista ce traba am eu#-oX-(
Cel mai recent răspuns: kajan.barna , utilizator 09:32, 23 Martie 2010
pana aici e clar,problema este altfel am o intalnire intrun restaurant unde vine vorba ca omul vrea sa vanda un produs bun.negociem el face factura im da si produsul sa zicem 2 laptopuri in valoatra mai mica de 5000 lei sa zicem 4500 cu tva eu platesc im-i iau factura cu chitanta si pun la contabilitata.firma are cod fisc.nr,inreg.tot ce trebuie.si totusi este fictiva ce treaba am eu ca adminisrator
pe net gasest apsolut toate datele despre o firma nu trebuie altceva decat o stampila formulare sunt peste tot .
Deocamdata nu aveti nicio treaba. Veti avea cand veti fi strans cu usa de garda financiara sau de politie. Pe ei nu prea puteti sa-i intrebati ca si cand ar fi o intrebare pe forum. Multi au o regula : mai intai taie si apoi masoara.
Constat ca ceea ce va intereseaza este sa vedeti cat de mult puteti intinde coarda.
Raspunsul este simplu : pana se rupe.
Pentru consecintele ruperii insa nu veti avea nevoie de contabil , ci de avocat.
intrbarea asta a fost o iluzie dar se intampa si in realitata si am vrut sa stiu cam ce se intampla in cazul asta.sunt si baieti care platesc cu fila cec neacoperit bilet neacoperit si multe alte cazuri cand intra in banca fila atunci se vede ca firma nici nu exista etc...etc...:clapping:=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am de platit amenzi din cauza ca un furnizor era contribuabil inactiv, e corect? AdrianIonel AdrianIonel Buna, Am si eu o problema la care cat de cat am gasit o solutie pentru a fi rezolvata dar, totusi as vrea sa mi spuneti si voi parerile si sfaturile voastre. ... (vezi toată discuția)
Tva in urma controlului incrucisat ana & maria ana & maria am avut in urma cu 5 zile control incrucisat de la finante,din pricina unei sesizari de la DGFP OLT pentru o firma care la un moment dat a fost declarata ... (vezi toată discuția)
Carentele ordinului 702/2007 1234567890 1234567890 Buna seara, In urma declaratiei 394 fiscul a descoperit ca am facut o eroare la declararea a unui cod fiscal al unui furnizor de al meu. In urma verificarii ... (vezi toată discuția)