Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura

vreau sa stiu ce obligatii am daca cumpar un produs si firma care emite factura este o firma fantoma cumparatorul nu poate sa verifice firma emite o factura aparent legal si daca am inspectie de la fisc si controleaza firma emitenta si nu exista ce traba am eu#-oX-(
pana aici e clar,problema este altfel am o intalnire intrun restaurant unde vine vorba ca omul vrea sa vanda un produs bun.negociem el face factura im da si produsul sa zicem 2 laptopuri in valoatra mai mica de 5000 lei sa zicem 4500 cu tva eu platesc im-i iau factura cu chitanta si pun la contabilitata.firma are cod fisc.nr,inreg.tot ce trebuie.si totusi este fictiva ce treaba am eu ca adminisrator
pe net gasest apsolut toate datele despre o firma nu trebuie altceva decat o stampila formulare sunt peste tot .
Deocamdata nu aveti nicio treaba. Veti avea cand veti fi strans cu usa de garda financiara sau de politie. Pe ei nu prea puteti sa-i intrebati ca si cand ar fi o intrebare pe forum. Multi au o regula : mai intai taie si apoi masoara.
Constat ca ceea ce va intereseaza este sa vedeti cat de mult puteti intinde coarda.
Raspunsul este simplu : pana se rupe.
Pentru consecintele ruperii insa nu veti avea nevoie de contabil , ci de avocat.
intrbarea asta a fost o iluzie dar se intampa si in realitata si am vrut sa stiu cam ce se intampla in cazul asta.sunt si baieti care platesc cu fila cec neacoperit bilet neacoperit si multe alte cazuri cand intra in banca fila atunci se vede ca firma nici nu exista etc...etc...:clapping:=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>