Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... numele de familie in urma casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

numele de familie in urma casatoriei

Buna ziua.As vrea sa va cer ajutorul in urmatoarea problema: peste o luna urmeaza sa ma casatoresc si am ceva nelamuriri in privinta numelui de familie.Eu vreau sa imi pastrez numele de familie la care sa adaug numele lui de familie ,iar el sa isi pastreze doar numele lui sa nu il adauge pe al meu. am inteles ca asa ceva nu se poate dar nu inteleg de ce caci sunt multe astfel de cazuri care au reusit .in final tot vom avea numele lui de familie comun,caci am inteles ca aceasta ar fi problema, doar ca eu as avea ambele nume reunite .Eu ma numesc adina stoian iar dupa nunta as fi frut sa fiu adina stoian-pertescu iar el alin petrescu la fel ca si pana acum.
Va rog daca puteti sa imi spuneti daca se poate asa ceva si eventual pasii pe care trebuie sa ii fac in acest sens multumesc anticipat
Conform legii 119/1996 , aveti 3 variante :
1. fiecare sot isi pastreaza numele avut inainte de casatorie
2. unul dintre soti ia numele celuilalt sot (fie amandoi al sotiei , fie amandoi al sotului)
3. ambii soti pot lua numele reunite ale amandorura .
Alkte variante nu sunt , deci varianta propusa de dvs. nu are acoperire legala .
va urez viata lunga impreuna!
ati inteles bine ca nu se poate. ori ramaneti fiecare cu numele lui, fie luati numele sotului , fie veti purta amandoi numele voastre reunite
nici prin notar daca depunem amandoi o declaratie sau ceva? multumesc pentru raspunsuri si imi cer scuze daca sunt pera insintenta
Nu se poate.