avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... numele de familie in urma casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

numele de familie in urma casatoriei

Buna ziua.As vrea sa va cer ajutorul in urmatoarea problema: peste o luna urmeaza sa ma casatoresc si am ceva nelamuriri in privinta numelui de familie.Eu vreau sa imi pastrez numele de familie la care sa adaug numele lui de familie ,iar el sa isi pastreze doar numele lui sa nu il adauge pe al meu. am inteles ca asa ceva nu se poate dar nu inteleg de ce caci sunt multe astfel de cazuri care au reusit .in final tot vom avea numele lui de familie comun,caci am inteles ca aceasta ar fi problema, doar ca eu as avea ambele nume reunite .Eu ma numesc adina stoian iar dupa nunta as fi frut sa fiu adina stoian-pertescu iar el alin petrescu la fel ca si pana acum.
Va rog daca puteti sa imi spuneti daca se poate asa ceva si eventual pasii pe care trebuie sa ii fac in acest sens multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 13:00, 21 Martie 2010
Conform legii 119/1996 , aveti 3 variante :
1. fiecare sot isi pastreaza numele avut inainte de casatorie
2. unul dintre soti ia numele celuilalt sot (fie amandoi al sotiei , fie amandoi al sotului)
3. ambii soti pot lua numele reunite ale amandorura .
Alkte variante nu sunt , deci varianta propusa de dvs. nu are acoperire legala .
va urez viata lunga impreuna!
ati inteles bine ca nu se poate. ori ramaneti fiecare cu numele lui, fie luati numele sotului , fie veti purta amandoi numele voastre reunite
nici prin notar daca depunem amandoi o declaratie sau ceva? multumesc pentru raspunsuri si imi cer scuze daca sunt pera insintenta
Nu se poate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare neobisnuita nume la casatorie posibila? peacemaker peacemaker Problema se pune in felul urmator: El are un nume de familie compus din 2 nume/cuvinte Ea un nume de familie format dintr-un singur cuvant. Din cate am ... (vezi toată discuția)
Numele de familie grosudiana85 grosudiana85 in romania dupa casatorie femeia poate tine numele de familie al sotului inclusiv al ei? (vezi toată discuția)
Pastrare nume AMF2010 AMF2010 Buna ziua, vreau sa-mi pastrez numele de familie dupa casatorie, insa vreau sa iau si numele sotului (adica el ramane cu al lui) iar eu, al meu - si - al ... (vezi toată discuția)