avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... frauda pe internet. ajutor in intocmirea cererii de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

frauda pe internet. ajutor in intocmirea cererii de inteventie in nume propriu in proces

buna ziua,

in urma unei fraude pe internet a carei victima am fost, vreau sa fac o cerere de interventie in nume prorpiu in procesul intentat deja de o societate comerciala catre acelasi pagubitor. As vrea sa ma ajutati cu un model de astfel de cerere astfel incat sa acopar urmatoarele aspecte:
- sa ridic pretentii proprii
- sa solicit judecarea in lipsa cauzei (nu am timp sa merg pe la tribunal, mai cu seama ca procesul se desfasoara in alt judet fata de cel in care locuiesc eu)
- sa pot depune inscrisurile ca dovezi.

sfatuiti-ma ce altceva mai pot face?
sfatuiti-ma ce altceva mai pot face?

Adunati toate inscrisurile despre care vorbiti si prezentati-le unui avocat / jurist.


Multumesc pentru raspuns! Ar mai ramane urmatoarea rugaminte:

ramonicaB As vrea sa ma ajutati cu un model de astfel de cerere
Instanţa _________
Secţia __________
Dosar nr. ___/____
Termen la data de ____

Domnule Preşedinte,

Subsemnatul ________ domiciliat în ________ , în calitate de intervenient în dosarul nr. ____ la instanţa ______, cu termen la _____, formulez prezenta cerere de

Intervenţie în interes propriu

prin care solicit:
- să obligaţi reclamantul/pârâtul la _________________;
- obligarea la plata cheltuielilor de judecată.

Motivele cererii sunt următoarele:

Motivele de fapt: Învederez instanţei că _____________
Temeiul de drept: Invoc dispoziţiile art. 49 şi ale art. 50 C. proc. civ., precum şi _____________

Probe: Solicit încuviinţarea următoarelor probe _____________
Anexez: copii ale cererii de intervenţie, câte una pentru fiecare parte, înscrisuri doveditoare, copii ale înscrisurilor pentru părţi certificate pentru conformitate, lista cu numele şi adresele martorilor propuşi, chitanţa ce atestă plata taxei judiciare de timbru în cuantum de ______ lei, timbrul judiciar în valoare de ______ lei.

Semnătura,
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model cerere de interventie in interes propriu Pilu Pilu Buna seara, as avea rugamintea, daca poate cineva sa ma ajute cu un [b]model cerere de interventie in interes propriu [/b]. Multumesc mult si va doresc toate ... (vezi toată discuția)
Divort de comun acord.. dragalasha03 dragalasha03 Buna ziua. Am o problema,vreau sa divortez si am citit tot felul de acte de care am nevoie pentru a incepe demersul dar am o nelamurire in ceea ce priveste ... (vezi toată discuția)