Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturile sotilor (drepturile casatoriei)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturile sotilor (drepturile casatoriei)

Buna ziua. Ma numesc Mariana , am 40 de ani , am doi copii(baieti) 15 ani - 19 ani si as avea si eu o intrebare in legatura cu drepturile casatoriei.Sotul meu din cauza geloziei a inceput sa o ia razna , sa ma ameninte ca ma da afara din casa si pe mine si baiatul cel mare , casa este pe numele meu si al sotului , aduce acuze la adresa mea fara nici o dovada , certurile pornesc tot timpul de la el , de fata cu baietii , cel mic s-a intamplat sa lesine de cateva ori , in urma scandalurilor din casa , a sarit sa-l bata pe cel mare , l-a amenintat ca-l da afara din casa , in urma acestor acuze si amenintari , baiatul cel mare a chemat Politia , nu s-a rezolvat nimic ... ne e frica sa mai stam cu el in casa , m-a amenintat cu moartea. As dorii si eu cateva sfaturi. Pentru mai multe detalii astept intrebari. Imi cer scuze de greseli...Va multumesc frumos
Mariana Lenuta, utilizator
aveti posibilitatea divortului concomitent cu partajul bunurilor comune. puteti sesiza politia si autoritatea pt. protectia copilului cu violentele exercitate de sot. puteti formula si o actiune de evacuare. luati legatura cu un avocat pentru mai multe amanunte.
daca sotul este o amenintare pentru d-voastra si copii, puteti solicita pe cale de ordonanta presedintiala evacuarea acestuia in paralel cu o actiune de drept comun-evacuare, iar daca va agreseaza formulati o plangere penala impotriva acestuia.
O sa divortam , dar pana atunci pot face , din casa nu plec , se considera parasire de domiciliu , o sa-l ajute la divort ... sfatuiti-ma in legatura cu , copiii ... ce poate face cel mare in privinza asta si a celor intamplate ? Va multumesc frumos
sesizati politia si autoritatea pentru protectia copilului in legatura cu violentele savirsite de sot. solicitati evacuarea acestuia din domiciliul comun. solicitati partajul bunurilor comune. copilul major, in cazul in care este lovit, poate sesiza politia in legatura cu violentele savirsite de tata.