Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prima de nastere acordata de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prima de nastere acordata de angajator

Buna. Am primit de la angajator o prima de nastere echivalenta cu salariul meu net, si nu cu salariul mediu pe unitate (care e mult mai mare decat salariul meu). Este legal acest lucru? Pot face ceva sa imi recuperez diferenta de bani?
Multumesc.
Pai din punctul meu de vedere acest salariu acordat mamei este un drept salarial. Nu cred ca trebuie sa confundam "dreptul salarial" cu "venitul din salariu" - dupa parerea mea sunt lucruri diferite..
Nu este un drept salarial , ci un ajutor acordat mamei pentru nasterea copilului ...si nu confund termenii .
... pentru a acorda un ajutor angajatorul trebuie sa fie OBLIGAT ? :))
Este un ajutor care se acorda mamei ca urmare a a faptului ca acest DREPT SALARIAL (nu venit din salariu) rezulta din CIM-ul sau, care se completeaza cu prevederile CCM aplicabil.
Dupa parerea mea dreptul salarial nu este acelasi lucru cu venitul de natura salariala. De ce legiuitorul nu a spus ca veniturile de natura salariala se prescriu in termen de 3 ani?
ctynn a scris:

... pentru a acorda un ajutor angajatorul trebuie sa fie OBLIGAT ? :))

Este obligat , in baza CCM ....

.....
Veniturile de natura salariala se prescriu in termen de 3 ani ...