Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... probleme grave la dosar de dauna totala pe casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

probleme grave la dosar de dauna totala pe casco

In septembrie 2009 pe data de 6, am fost lovit de o masina de gunoi de 14tone .
Pe 7/09/03 ma duc cu actele la alliantz, imi deschid baieti dosar de dauna mergem si facem poze la masina (parcata la Porsche Rom), inspectorul imi spune ca isi rezerva dreptul de a da drumul la reparatie deoarece dauna va fi peste 11000 euro, si la suma asta imi va da dauna totala. Astept devizul de la porsche(52400 ron deviz estimativ partial in sistem audatext agreat de alliantz).
Retrag dosarul de la rca si ma duc pe casco euroins
-nota de constatare, se acepta constatarea alliantz dar nu se face constatarea fizica a masinii la fata locului.
-permis, talon, polita casco, rca vinovat, declaratie etc
- masina este nedeplasabila( sunt obligati sa faca constatarea fizic a masini?)
-poze la masina avariata(poze aduse de mine de la alliantz si porsche)
-calculatie de reparative Porsche Rom in sistem audatext in valuare de 52500 ron(DEVIZ ESTIMATIV)
-reconstatare(mii de rugaminti de a vedea masina si de a face reconstatarea , masina sa afla la max 3 km de sediul lor- nu o fac)imi cer sa le aduc eu reconstatarea si de bun samaritean o fac, mii de rugaminti la consilierii de service sa mai bage o data masina pe rampa si sa imi scoata un deviz final, ca bulgarii sun prea ocupati si nu au timp de vizite.
- deviz final de reparatie 71100 ron
- euroins hotaraste: masina este dauna totala deoarece depaseste suma de 64000ron reprezentant 80% din valuarea masini restul de 20% este epava si sa fac ce vreau cu ea. Valuare asigurata 18818 euro cu o prima de 1200 euro pe an achitata integral
- cererea de despagubire pe suma de 64000 ron imi este atasata la dosar si sa astept ca in 15 zile se rezolva si o sa incasez banii.
Tin sa mentionez ca am deschis dosarul la euroins pe data de 14 sep 2009 si cererea de despagubire am depuso pe 26 oct 2003
Cam dupa 2 sapt ma duc sa vad ce se intampla...nimic dosarul este la plata(nu am dus contul in care sa vireze banii si dosarul era intr-un sertar).
Pe data de 09.11.2009ei fac primul raport de dauna cu calculatie pe dauna totala in program INACS.
Pe la sfaritul lui noiembrie ma suna cineva ca daca nu vreau sa vand epava daca am dauna totala pe ea si ma freaca cateva zile pana cedez si o vand, il intreb pe om de unde stie ....imi raspunde sec ca de la o relatie din eurois si o ruda care lucreaza la Porsche. Pe data de 18.11.2009 o vand, iar pe data de 20.11.2009 ei fac alt raport de dauna in acelasi program INACS
Pe 14 decembrie primesc un tel ca sa aprobat suma de despagubire in valuare de 14800ron.Fac sesizare la CSA- raspuns: conform calculatiei inacs suma de despagubire este de14800Ron
Caut epxert parte agreat euroins- verifica dosarul dupa multe rugaminti- raspuns:nu poate prelua cazul deoarece nu este avizata reconstatarea
IN FINAL MA DUC LA EUROINS SA CLARIFIC SITUATIA, le cer copie integrala dupa dosar si calculatie inacs ca imi trebuie la tribunal si o optin si imi trimit si oficial prin posta raspunsul pe suma de 15000 ron.
CONCLUZII:
Valuare asigurata (100%) 80164 ron
devizul final nu este avizat dar isi permit sa faca urmatorul calcul 71133,03 (deviz)- 13298,55(piese refuzate la plata)= 57834,51(suma corectata) deci dosaru nu este dauna totala
este sub valuarea de 80% (64131,74)
ce piese au refuzat din devizul care nu era avizat de ei:
-ornament inferior dreapta far
-fuzeta dr fata
-rulment roata dr fata
-caseta de directie
-amortizor dr fata
- planetara dr fata
Am uitat sa mentionez ceva ffff important , lovitura a fost pe roata dr fata………..asa ca domnii taman acelea si-au permis sa la refuz.
Daca puteti sa imi dati si mie un sfat, ce sa fac?
ati gresit vanzand epava.. ce credeti ca mai puteti face? proces? se poate dar va fid estulde greu sa stiti..ca era fain sa cerem expertiza si sa aratam culpa celor de la euroins.. merge dar mai greu si fara epava
Se poate face o expertiza si dupa poze, dar va fi foarte greu si tarife pe masura. Insa calea instantei este cea mai buna. Trebuie sa aveti copii dupa actul de constatare de la asiguratorul CASCO dar side la cel RCA.Daca aveti si copii dupa aceptele de introducere in reparatie este si mai bine. Apoi angajati un avocat specializat in astfel de probleme pt. ca aveti nevoie de ajutorul lui si treceti la treaba.Va urez succes ca aveti mare nevoie de el.
Am acte dupa tot dosarul.
Problema este alta, eu am depus toate actele pe care ei le-au cerut si primesc raspuns scris de la asig casco dupa 5 luni.
14.09.2009 - deschid dosarul pe casco
18.09.2009 - depun la ei CALCULATIE REPARATIE in sistem audatex
18.09 - 23.10.2009 - cer verbal catre inspector sa faca reconstatarea
26.10.2009 - depun deviz reconstatare si fac o cerere de despagubire pe dauna totala (inspectorul imi face un mic calcul si imi dicteaza suma pe care sa o trec in cerere - el era langa mine)64000 ron
14.12.2009 - sunt sunat de la Eurois ca sa aprobat dosarul in suma de 14800ron in sistem INACS
23.12.2009 - fac reclamatie la CSA
01.02 - 08.02.2010 - primesc raspuns de la CSA
16.03.2010 - primesc raspun prin posta de la Euroins
intrebare
dupa ce am depus cererea de depagubire asig are un termen anume de a raspunde sau de a despagubi pagubitul?
AM UITAT SA PRECIZEZ CEVA... AM FOST LOVIT DE O AUTOUTILITARA DE COLECTARE A GUNOIULUI MENAJER CU PARTEA DIN SPATE(DISPOZITIVUL DE RIDICARE A PUBELELOR) AUTOUTILITARA ARE O GREUTATE MAX AUTORIZATA DE 14000 TONE
Va multumesc
georgefrangulea, utilizator