Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contractului de munca pt absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contractului de munca pt absente nemotivate

se poate inceta contractul de munca aunui angajat in cazul in care acesta a lipsit de la locul de munca 3 zile consecutive, nemotivat???
numai dupa cercetarea disciplinare art 266-268 c . mun. .
Nr.de absente nemotivate care duc la concediere este cel prevazut in Contractul colectiv de munca unic la nivel national 2007-2010 sau in CIM. Daca nu s-a prevazut, preferabila ar fi o sanctiune mai mica, un avertisment sau reducerea salariului, in urma cercetarii disciplinare.
Se demareaza procedura de cercetare disciplinara: se intocmeste referat constatator, se trimite convocarea, urmand cercetarea propriu zisa in urma careia se poate dispune incetarea disciplinara a contractului pentru absente nemotivate. Daca va contesta decizia in instanta, va trebui sa dovediti ca prezenta lui era absolut necesara in perioada in care a absentat.
Pe statul de plata va fi trecut cu absente nemotivate.