avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... proces judecatorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

proces judecatorie

Buna seara. Am castigat in parte procesul la judecatorie(anulare proces verbal de contraventie lg.12/90) si in urma recursului depus la tribunal de partea adversa , acestia au castigat prin admiterea recursului si desfiintarea sentintei data de judecatorie in favoarea mea. Mai am vreo cale de atac la o instanta superioara? Multumesc
Cel mai recent răspuns: barty , utilizator 21:53, 23 Martie 2010
daca pe sentinta emisa in urma recursului scrie irevocabil, este destul de clar ca nu mai puteti face nimic...:wassat:
Din pacate, nu. Nu exista institutia recursului la recurs.
Recursul este ultima cale de atac ordinara.
In cazul plangerilor contraventionale, singura cale de atac este recursul. ;)
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cai de atac? arlette arlette buna ziua Am avut o actiune in instanta privind nulitate absoluta contract si judecatoria pe fond mi-a dat castig de cauza ,constatand nulitatea ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie Mihai Pop Mihai Pop Buna ziua Am contestat un proces verbal de contraventie. Solutia pe fond a fost urmatoarea:Admite în parte plângerea contravenţională formulată de ... (vezi toată discuția)
Cand este definitiva sentinta pronuntata de tribunal? la judecatorie am obtinut anularea pv ,dar IPJ a depus recurs cerand: sa se respinga plangerea mea si sa se mentina Pv de constatare si sanctionare a ... (vezi toată discuția)