Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar electrician contractual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar electrician contractual

Bună ziua!

Sunt anagajat ca personal contractual la o primărie din municipiu având ca fişa postului electrician. La data actuală sunt plătit ca muncitor.Doresc să aflu dacă pot beneficia de altă încadrare luând în considerare activitatea pe care o prestez.
Vă mulţumesc anticipat.
Daca apare in organigrama primariei aceasta functie, iar primarul vrea sa va angajeze in acest post, totul se poate ;)
Ca regula , fisa postului constituie anexa la dispozitia de incadrare , deci incadrarea care apare in cartea de munca trebuie sa corespunda cu cea trecuta in fisa postului cu atributiile corespunzatoare . Stiu (pt ca lucrez tot la o primarie) ca in practica sunt des intalnite cazuri gen dvs. de persoane angajate ca muncitori (calificati sau necalificati) si pusi sa faca cu totul altceva , dar macar nu apare in fisa postului .....X-(
Solutia de a fi incadrat altfel ? Depinde ce intelegeti prin acest lucru ... pt ca a fi incadrat altfel inseamna in fapt sa se creeze in organigrama un alt post , cu ocupare prin examen/concurs , dupa caz ... si ...surpriza... avem prevedere legala care nu da voie la angajari (decat in anumite cazuri exceptionale) .. si sa nu-mi spuneti dvs. ca primarul va face acest lucru . Sfatul meu : discutati cu persoanele cu putere de decizie din institutie si gasiti o solutie pentru viitor . Bafta !