Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

buna ziua,

va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat: in urma unui proces intentat de fostul sot pentru reducerea pensiei de intretinere pe motiv ca nu are venituri, s-a hotarat diminuarea acesteia incepand cu data introducerii actiunii lui.
In toata perioada desfasurarii procesului el mi-a platit cat era stipulat in ultima hotarare.
As dori sa stiu care sunt modalitatile prin care-si va recupera suma pe care mi-a platit-o in plus.
nu va mai recupera nimic.. poate cel mult sa diminueze pe o perioada aferenta pensia pana la compensarea sumei platite in plus
va multumesc tare mult pentru raspuns. Exista in practica judiciara precedente castigate in sensul de a-si recupera diferenta prin executare silita?Caci este in stare de orice ca sa ne faca rau.